ściany - poradnik

Z jakich materiałów izolacje cieplne?

ocieplenie domuNajpopularniejszymi materiałami, służącymi jako izolatory ciepła są styropian i wełna mineralna. Styropianem częściej ociepla się ściany zewnętrzne, natomiast wełną mineralną połacie dachowe. Innowacyjność w dziedzinie izolacji stanowi ostatnimi czasy specjalna folia termoizolacyjna. Jest bardzo prosta w montażu, lekka i cienka. W przypadku jej zastosowania grubość warstwy izolacyjnej wynosi zaledwie 1-2 cm. Doskonale zatrzymuje ciepło w pomieszczeniach i odbija promienie słoneczne w czasie upałów. Mniej popularnymi materiałami termoizolacyjnymi są: poliuretan PIR, polistyren ekstrudowany oraz płyty drzewno-magnezytowe.

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła

dom energooszczędnyŚciany zewnętrzne, dach oraz okna i drzwi podlegają odrębnym regulacjom odnośnie posiadanego przez te elementy współczynnika przenikania ciepła. Maksymalną wartość tego parametru określają normy zawarte w polskim Prawie Budowlanym. Im współczynnik przenikania ciepła dla danej przegrody budowlanej jest mniejszy – tym lepiej dla nas. Oznacza to bowiem, że straty ciepła z naszego domu nie są znaczne, co jednocześnie przyczynia się do oszczędności pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie. Jednak samodzielne obliczenie współczynnika U dla danej przegrody, okien lub drzwi zewnętrznych nie jest wcale proste i zadanie powinno powierzyć się specjaliście. Do obliczeń służą bowiem skomplikowane wzory matematyczne, do których prawidłowego zastosowania potrzeba fachowej wiedzy z zakresu inżynierii budowlanej.

Izolacja ścian zewnętrznych

zdjęcie 1Ściany domów jednorodzinnych wzniesionych przed laty różnią się zdecydowanie od tych, które powstają aktualnie. Przede wszystkim jest to wynikiem obostrzeń dotyczących współczynnika przenikania ciepła, jaki powinien im odpowiadać. Dawniej do budowy ścian stosowano materiały o kiepskiej jakości i nie przywiązywano wagi do staranności ich wykończenia. O szczelnej i nieprzerwanej warstwie materiału izolacyjnego praktycznie nikt nawet nie słyszał. Aktualnie, izolację ścian zewnętrznych dopasowuje się do ich grubości oraz materiału, z jakiego zostały one wykonane. Wprawdzie, lepszy współczynnik przenikania ciepła można uzyskać przy zastosowaniu ocieplenia o grubości 20 cm. Jednak trzeba wiedzieć, że inwestycja w styropian lub wełnę mineralną będzie wtedy większa i dłużej trzeba będzie poczekać na jej zwrot. Optymalne rozwiązanie dla ścian zewnętrznych to materiał izolacyjny o grubości 15 cm. Osiąga się wówczas współczynnik przenikania ciepła dla tych przegród budowlanych na poziomie 2,23W/m²K.

Zobacz także