ściany - poradnik

Z czego ściana zewnętrzna?

budowa domuZnając parametry materiałów, można łączyć je ze sobą, aby uzyskać zakładany efekt.
Gazobeton - jest bardzo ciepły, można zaoszczędzić na cieńszej warstwie izolacji, ale musi być ona z wełny; jest lekki, ale ma małą zdolność akumulacji ciepła i mieszkanie podczas awarii ogrzewania będzie się szybko wychładzać mimo solidnego ocieplenia; słabo izoluje dźwięki pochodzące z zewnątrz.
Silikat - jest stosunkowo zimnym materiałem i trzeba go docieplać sporymi warstwami izolacji (minimum 15 cm), ma jednak dużą pojemność cieplną i świetnie izoluje dźwięki pochodzące z zewnątrz.
Ceramika - jest czymś pośrednim. Duża pojemność cieplna, stosunkowo ciepły materiał - zwłaszcza ceramika poryzowana, świetnie się sprawuje z każdym rodzajem izolacji i całkiem dobrze izoluje dźwięki.

Czy można układać gładź na surowe mury?

gładź gipsowaProducenci gładzi, zwłaszcza gipsowych, zalecają, aby układało się je na warstwie tynku – gipsowego, cementowego lub cementowo-wapiennego. Można je nanosić na surowe ściany tylko wówczas, gdy będą one wystarczająco równe, ale też odporne na odkształcenia. Warunek ten właściwie spełnić mogą jedynie ściany z betonu lub keramzytobetonu – w postaci tak zwanej wielkiej płyty. Mury, nawet jeśli będą miały tak zwane pełne spoiny, mogą podlegać niewielkim odkształceniom. Nie będą one zagrażać ich konstrukcji, natomiast nie wykluczone, że doprowadziłyby do spękania gipsowej gładzi. Szkoda więc ryzykować i lepiej najpierw wykończyć ściany tynkiem i dopiero nanosić gładź.
Jeśli koniecznie chcemy robić gładź na surowych murach, sięgnijmy po gładź polimerową, sprzedawaną w wiaderkach. Jest ona na tyle elastyczna, że powinna poradzić sobie z niewielkimi odkształceniami ścian.

Jak uszczelnić połączenia bali?

W tradycyjnym budownictwie ludowym styki między balami wypełniano warkoczami ze słomy. Czynność ta nazywała się „optyk”. Choć umiejętność ta nie zaginęła i są jeszcze specjaliści od takiej pracy, coraz więcej wykonawców wybiera prostsze metody. Chyba najpopularniejsze z nich to umieszczanie między balami pasów filcu lub rozprężnych taśm z gąbki, impregnowanych preparatem hydrofobizującym. Materiały takie zapewniają, że nawet kiedy bale z czasem nieco się wypaczą, na stykach między nimi nie powstaną szpary. Uszczelnienie zapewnia też większą jednorodność ścian pod względem izolacyjności termicznej.

Zobacz także