hydroizolacje - poradnik

Z czego okładzina do basenu?

basen przy domuOkładzina basenowa może być wykonana z różnych materiałów. Do wyłożenia niecki nadają się wykładziny z PCV i inne poliestrowe wykładziny. Nieckę, która jest wykonana z wodonieprzepuszczalnego betonu można także pomalować specjalną farbą basenową. Wszystkie wspomniane powyżej rozwiązania nie dają jednak takich efektów estetycznych, jak okładzina wykonana z ceramiki basenowej lub szklanej mozaiki. Ostatnia z wymienionych form okładzinowania basenów jest wprawdzie najdroższa, ale zarazem daje możliwość tworzenia niepowtarzalnych i bardzo skomplikowanych wzorów kolorystycznych oraz dekoracyjnych. Basen wykończony szklaną mozaiką może stać się zatem prawdziwym działem sztuki.

Jakie materiały do izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych?

zdjęcie 1Do zabezpieczenia domu przed skutkami wilgoci oraz przed dostaniem się wody do jego dolnych partii niegdyś najczęściej używano tradycyjnych pap. Aktualnie stosuje się w dalszym ciągu zaprawy cementowe, ale zmodyfikowane żywicami syntetycznymi, które zapewniają im wodoszczelność. Popularne są folie hydroizolacyjne oraz materiały bitumiczne. Ostatnie z wymienionych występują w postaci mas, lepików, emulsji i roztworów. Dobrze sprawdzają się też materiały bentonitowe, które za sprawą bentonitu sodowego w swoim składzie – chłonąc wodę – tworzą w izolacjach warstwy nieprzepuszczalnego żelu.

Jak wykonać drenaż opaskowy?

zdjęcie 1Do prac związanych z wykonaniem drenażu opaskowego najlepiej jest zatrudnić wykwalifikowanych fachowców. Drenaż taki, to inaczej osłona fundamentów całego budynku. Doskonale i przez długie lata zabezpiecza on piwnice przed wilgocią, ale tylko wówczas, kiedy wykonany jest poprawnie. Drenaż powstaje z rur drenarskich, układanych pod odpowiednim spadkiem, przez które przepływa gromadząca się woda. Woda ta, w końcowej fazie trafia do studzienki zbiorczej, usytuowanej na samym końcu całej instalacji. Do kontroli stanu i czystości drenażu służą studzienki kontrolne, umiejscowione w narożach budynku.

Zobacz także