termiczne i akustyczne - poradnik

Wełna czy styropian?

wełna czy styropianRóżnica między wełna a styropianem polega na tym, że wełna ma świetną paroprzepuszczalność, a styropian nie ma jej praktyczne wcale. Jeśli mamy w budynku, zwłaszcza w pomieszczeniach wilgotnych, wentylację grawitacyjną, lepiej zastosować wełnę mineralną, ponieważ ściana będzie częściowo brała udział w usuwaniu wilgoci na zewnątrz. Przy zastosowaniu styropianu wilgoć nie przedostaje się na zewnątrz tylko kondensuje się na granicy mur konstrukcyjny-styropian. Jeśli ściana będzie wykonana np. z ceramiki nic złego się nie stanie, ale jeśli np. użyć materiału, który źle znosi wilgoć, np. suporex, może dojść (ciepło + wilgoć + porowata struktura) do rozwoju pleśni grzybów itp.

Izolacja akustyczna na bazie kauczuku syntetycznego

Izolacja kauczukowa
Izolacje na bazie kauczuku syntetycznego pochłaniają niechciane dźwięki i znacząco ograniczają przenoszenie hałasu.
Izolacja akustyczna na bazie kauczuku syntetycznego nie tylko pochłania niepożądane dźwięki, ale również poprzez wyciszenie wibracji  - ogranicza przenoszenie hałasu. Jest to izolacja o zwiększonej chłonności akustycznej dla poszczególnych częstotliwości dźwięku. Stanowi alternatywę dla wielowarstwowych barier piankowych, gdyż posiada względnie dużą gęstość i wysoki współczynnik tłumienia. To przyczynia się bezpośrednio do skutecznej redukcji przenoszonego hałasu. Pozwala również zredukować hałas strukturalny w budynku i nadaje się, jako podkład izolacyjny pod wszelkiego rodzaju elementy, których wibracja może być przenoszona na strukturę budynku.

Jak ochronić się przed hałasem pochodzącym od sąsiada zza ściany?

zdjęcie 1Ściany budynków wielorodzinnych najczęściej nie posiadają odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Niesie to za sobą przenoszenie się dźwięków z jednego lokalu do drugiego. Takie sytuacje prowadzą niestety do konfliktów międzysąsiedzkich i wzajemnej wrogości. Można temu zapobiec budując w swoim mieszkaniu tzw. przedściankę przy ścianie rozdzielającej skonfliktowanych właścicieli mieszkań. Do powyższego celu służą stalowe profile, płyty gipsowo – kartonowe oraz wypełnienie z wełny skalnej bądź szklanej. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że izolacja będzie skuteczna jedynie wówczas, kiedy wyeliminowane zostanie boczne przenoszenie dźwięków przez sufit, podłogę i ściany boczne. Na te miejsca należy zastosować specjalną taśmę izolacyjną, podklejając nią poszczególne profile. Dodatkowo izolacyjność akustyczną przedścianki poprawi w sposób zdecydowany jej podwójne okładzinowanie. 

Zobacz także