termiczne i akustyczne - poradnik

Styropian czy wełna - co jest lepsze?

styropianKażdy materiał izolacyjny ma różne właściwości i zastosowanie. Styropian charakteryzuje się słabą chłonnością wody dlatego polecany jest jako ocieplenie ścian warstwowych, przy ocieplaniu budynków metodą lekką mokrą i do izolacji ścian piwnic i fundamentów. Styropian topi się pod wpływem ognia, choć sam się nie pali. Po zlikwidowaniu płomienia gaśnie (samogasnący). Wełna mineralna jest ognioodporna ale ulega zawilgoceniu. Mokra wełna traci właściwości termoizolacyjne i długo wysycha, dlatego trzeba bardzo uważać aby nie dopuścić do przedostania się wilgoci. Producenci proponują specjalne płyty z wełny nasączone środkiem hydrofobowym przez co materiał nie wchłania wilgoci. Wełna jest polecana do izolacji dachów, drewnianych stropów belkowych. Wełna mineralna ma również lepsze właściwości akustyczne niż styropian. Dlatego lekkie ściany działowe lepiej wypełnić wełną mineralną lub szklaną.

Izolacja akustyczna na bazie kauczuku syntetycznego

Izolacja kauczukowa
Izolacje na bazie kauczuku syntetycznego pochłaniają niechciane dźwięki i znacząco ograniczają przenoszenie hałasu.
Izolacja akustyczna na bazie kauczuku syntetycznego nie tylko pochłania niepożądane dźwięki, ale również poprzez wyciszenie wibracji  - ogranicza przenoszenie hałasu. Jest to izolacja o zwiększonej chłonności akustycznej dla poszczególnych częstotliwości dźwięku. Stanowi alternatywę dla wielowarstwowych barier piankowych, gdyż posiada względnie dużą gęstość i wysoki współczynnik tłumienia. To przyczynia się bezpośrednio do skutecznej redukcji przenoszonego hałasu. Pozwala również zredukować hałas strukturalny w budynku i nadaje się, jako podkład izolacyjny pod wszelkiego rodzaju elementy, których wibracja może być przenoszona na strukturę budynku.

Jak ochronić się przed hałasem pochodzącym od sąsiada zza ściany?

zdjęcie 1Ściany budynków wielorodzinnych najczęściej nie posiadają odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Niesie to za sobą przenoszenie się dźwięków z jednego lokalu do drugiego. Takie sytuacje prowadzą niestety do konfliktów międzysąsiedzkich i wzajemnej wrogości. Można temu zapobiec budując w swoim mieszkaniu tzw. przedściankę przy ścianie rozdzielającej skonfliktowanych właścicieli mieszkań. Do powyższego celu służą stalowe profile, płyty gipsowo – kartonowe oraz wypełnienie z wełny skalnej bądź szklanej. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że izolacja będzie skuteczna jedynie wówczas, kiedy wyeliminowane zostanie boczne przenoszenie dźwięków przez sufit, podłogę i ściany boczne. Na te miejsca należy zastosować specjalną taśmę izolacyjną, podklejając nią poszczególne profile. Dodatkowo izolacyjność akustyczną przedścianki poprawi w sposób zdecydowany jej podwójne okładzinowanie. 

Zobacz także