prawo - poradnik

Przez ile lat jest ważne świadectwo enrgetyczne?

Raz przygotowane świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat, przy czym można w tym czasie wykonać nowe, jeśli dzięki termomodernizacji poprawi się charakterystyka energetyczna budynku.

Dom na lata wybudowany z bloków wapienno-piaskowych SILKA

Ile wynosi premia termomodernizacyjna?

zdjęcie 1Premia termomodernizacyjna jest państwową dopłatą do działań związanych z polepszeniem termoizolacyjności domu i obniżeniem kosztów zużycia energii cieplnej. Określa się ją w sposób procentowy w stosunku do faktycznie poniesionych wydatków i prognozowanych rocznych oszczędności. Na chwilę obecną jest to 16% wydanych na termomodernizację pieniędzy. Premia może dotyczyć jedynie osób, które inwestycję finansują z zaciągniętego na ten cel kredytu – jednocześnie nie może ona wynosić więcej, aniżeli dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności na ogrzewaniu domu i podgrzaniu ciepłej wody użytkowej. Dla przykładu warto podać, że jeśli na termomodernizację wydamy 50 tysięcy złotych – to od państwa dostaniemy 8 tysięcy złotych. Stanie się tak tylko pod takim warunkiem, że audyt energetyczny przewiduje roczne oszczędności energii na kwotę 4 tysięcy złotych.

Jak ubiegać się o premię?

zdjęcie 1O przyznanie premii termomodernizacyjnej należy ubiegać się wnioskując o kredyt termomodernizacyjny. Do wniosku o kredyt należy dołączyć formularz zawierający prośbę o wypłatę premii oraz sporządzony uprzednio audyt energetyczny budynku, który zamierzamy termomodernizować. Warto zaznaczyć, że o dotację państwową mogą ubiegać się jedynie osoby, które inwestycję planują przeprowadzić w ramach zaciągniętego kredytu. Podczas zawierania umowy kredytowej trzeba zatem pamiętać o precyzyjnym zapisie, na jaki cel pożyczamy pieniądze. Dodatkową, ale dobrą radą jest to, aby nie spieszyć się z rozpoczęciem prac. Należy spokojnie zaczekać do momentu, kiedy nasz wniosek zostanie rozpatrzony i premia faktycznie przyznana. W przeciwnym razie – pieniądze, które wydaliśmy przed jej otrzymaniem – nie zostaną wliczone do całkowicie poniesionych kosztów.

Zobacz także