stropy/podłogi - poradnik

Podkład zespolony, czy pływający?

zdjęcie 1Podkłady zespolone wychodzą z użytku w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeszcze do niedawna stosowano je na stropach wyższych kondygnacji, ale powoli rezygnuje się z tego i pozostawia miejsce dla tego rodzaju podkładów jedynie w pomieszczeniach nieogrzewanych typu garaż, czy piwnica. Zaletą jastrychów pływających jest to, że w przypadku podłóg na gruncie – warstwa oddzielająca stanowi jednocześnie barierę przeciwwilgociową. Ponadto jastrychy te układa się na warstwie izolacji termicznej oraz akustycznej, a bez tych izolacji buduje już w dzisiejszych czasach raczej mało kto. Jastrych pływający jest też jedynym słusznym wyborem w przypadku planowania podłóg z ogrzewaniem.

Czy podkład podłogowy wymaga zbrojenia?

zdjęcie 1Zbrojenie podkładu jest konieczne lub też nie w zależności od jego rodzaju. Podkładów anhydrytowych, tj. gipsowych nie zbroi się, ponieważ nie mają one skłonności do kurczenia się w czasie schnięcia. Są też wystarczająco wytrzymałe. Natomiast podkłady cementowe trzeba zbroić w celu ograniczenia skurczu podczas schnięcia i dodatkowego ich wzmocnienia. Do wykonania zbrojenia wylewek cementowych wykorzystuje się pręty zbrojeniowe lub stosuje stalową siatkę. Zbrojenia wykonuje się na całej powierzchni podkładu, a niektórych sytuacjach dozbraja go w miejscach szczególnie narażonych na obciążenia. W punktach newralgicznych podłogi z podkładem cementowym warto użyć prętów o średnicy 10 – 12 mm.

Jak rozróżniać akustyczne podkłady sztuczne?

izolacja akustyczna podłogiPośród podkładów sztucznych znaleźć można cały szereg różnorodnych materiałów, w tym również podkłady o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Większość producentów tych wyrobów dzieli płyty dźwiękochłonne na takie, które redukują dźwięki słyszalne w pomieszczeniu, w którym hałas powstał oraz takie, które zmniejszają słyszalność dźwięków w pomieszczeniu znajdującym się pod izolowaną podłogą. Jeśli zatem podłoga, którą zamierzamy wykończyć panelami usytuowana jest na parterze – powinniśmy zdecydować się na pierwsze z wymienionych. Jeżeli natomiast chodzi nam bardziej o to, aby przestać udręczać hałasami sąsiada mieszkającymi pod nami – lepsze będą płyty wymienione w drugiej kolejności.

Zobacz także