hydroizolacje - poradnik

Od czego zależą koszty wykonania basenu?

basen przy domuBasen, który można posiadać na własny użytek jest z pewnością inwestycją kuszącą wielu posiadaczy domów jednorodzinnych. Pomysł może być zwłaszcza brany pod uwagę wówczas, kiedy wokoło domu znajduje się przestronny ogród lub innego rodzaju wolna przestrzeń. Jednak w przypadku planowania budowy basenu należy zdawać sobie sprawę z dość pokaźnych kosztów, jakie przyjdzie nam ponieść w przyszłości. Podstawą sprawnego funkcjonowania basenu i wygodnej jego eksploatacji jest przede wszystkim poprawnie wykonana hydroizolacja oraz właściwe dobranie i ułożenie okładziny basenowej. Na wielkość kosztów wpływają także wielkość basenu, jego kształt oraz rodzaj i jakość użytych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Jako, że basen jest obiektem o specjalnym przeznaczeniu – do jego wykonania nie zaleca się stosowania standardowych produktów, których używa się w czasie tradycyjnej budowy.

Ile kosztują prace hydroizolacyjne i okładzinowe w basenach?

zdjęcie 1Tego rodzaju prace są pracami najtrudniejszymi i zarazem najbardziej pracochłonnymi podczas wykonywania basenów. Toteż wniosek może być jeden i nasuwać myśl, że jest to najbardziej kosztowna część robót budowlanych podczas powstawania basenów. Prace te wymagają zarówno fachowej wprawy, jak i odpowiedniej wiedzy na temat łączenia poszczególnych rodzajów materiałów. Niedopuszczalne jest np. stosowanie w określonych sytuacjach produktów pochodzących od różnych producentów, jak również nie powinna mieć miejsca nieznajomość przez fachowców obowiązujących w Polsce norm budowlanych i innych zagadnień związanych z nowoczesnymi technologiami, stosowanymi w budownictwie.  Wszystko to powoduje znaczne zwiększenie kosztów oraz sprawia, że poprzez poprawnie wykonaną hydroizolację basenu – zaczyna się liczyć całe wydatki związane z jego powstaniem i późniejszą eksploatacją.

Z czego okładzina do basenu?

basen przy domuOkładzina basenowa może być wykonana z różnych materiałów. Do wyłożenia niecki nadają się wykładziny z PCV i inne poliestrowe wykładziny. Nieckę, która jest wykonana z wodonieprzepuszczalnego betonu można także pomalować specjalną farbą basenową. Wszystkie wspomniane powyżej rozwiązania nie dają jednak takich efektów estetycznych, jak okładzina wykonana z ceramiki basenowej lub szklanej mozaiki. Ostatnia z wymienionych form okładzinowania basenów jest wprawdzie najdroższa, ale zarazem daje możliwość tworzenia niepowtarzalnych i bardzo skomplikowanych wzorów kolorystycznych oraz dekoracyjnych. Basen wykończony szklaną mozaiką może stać się zatem prawdziwym działem sztuki.

Zobacz także