termiczne i akustyczne - poradnik

Maty akustyczne – zastosowanie

mieszkanie w blokuMaty akustyczne są znane od dawna, ale wykorzystywano je jedynie jako podkłady pod wierzchnią warstwę podłogi lub okładzinę ścienną. Aktualnie rynek handlowy oferuje maty akustyczne, które jednocześnie tłumią dźwięki i stanowią wykończenie ściany. Występują w wielu barwach i rożnym wzornictwie, ale niestety kosztują dość dużo. Za 1 m² innowacyjnej maty trzeba zapłacić około 200 zł, co w przeliczeniu na powierzchnię ścian stanowi pokaźną kwotę. Z tego też powodu częściej wykorzystuje się korek. Materiał ten także charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi, a jest dużo tańszy. Korkowe maty przykleja się bezpośrednio do ściany jedna obok drugiej. Tak wykończoną ścianę można pokryć farbą w wybranym kolorze. Ważne jest jednak dokładne i szczelne ułożenie mat na ścianie.

Jaka izolacja termiczna do kominka?

kominekKominki izoluje się specjalnymi płytami z wełny mineralnej lub wykorzystując płyty krzemianowo – wapniowe. W powyższy sposób powstają tzw. zimne obudowy kominkowe. Przy zastosowaniu płyt z wełny mineralnej – do wykonania obudowy potrzebny jest jeszcze stalowy stelaż i płyty gipsowo – kartonowe do obudowania kominka z zewnątrz. Posługując się płytami krzemianowo – wapniowymi – nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków. Płyty te są bowiem jednocześnie izolacją termiczną kominka i konstrukcją jego obudowy. Bezpośrednio na nie, można układać powszechnie stosowane materiały wykończeniowe. Innym sposobem izolacji kominka jest wykonanie obudowy ciepłej. Wówczas ściany pokrywa się od wewnątrz odlewanymi płytami szamotowymi.

Jak wykonać izolację termiczną kominka z wełny mineralnej?

kominekDo wykonania izolacji termicznej kominka należy stosować wyłącznie specjalne płyty kominkowe. Nie nadaje się do tego celu zwykła wełna budowlana, ponieważ na skutek działania wysokiej temperatury materiał ten ulegnie kruszeniu. Wykonanie izolacji rozpoczyna się od obłożenia płytami tylnej ściany kominka. Płyty należy układać folią aluminiową do wnętrza kominka, zachowując szczelność ich połączeń. Do łączenia płyt służy specjalna, wysokotemperaturowa taśma samoprzylepna. Płyty przykleja się przy użyciu specjalnej zaprawy klejowej lub mocuje je w sposób mechaniczny. Po zaizolowaniu dolnej części kominka – należy wykonać ruszt z profili stalowych i do niego mocować materiał izolacyjny, a następnie płyty gipsowo – kartonowe. Pod stropem należy wydzielić tzw. komorę dekompresyjną, aby zapobiec oddziaływaniu ciepła na sufit. Na koniec montuje się kratki wentylacyjne i wykańcza kominek od zewnątrz.

Zobacz także