termiczne i akustyczne - poradnik

Jakie płyty nadają się do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach akustycznych?

płyty karton - gipsPomieszczenia typu sale konferencyjne, sale wykładowe, czy koncertowe ze względu na sposób ich przeznaczenia wymagają lepszej akustyki. Takich samych warunków możemy także potrzebować we własnym domu. Akustyka jest szczególnie ważna w gabinetach do pracy, pomieszczeniach, gdzie mamy zamiar używać instrumentów muzycznych lub ćwiczyć śpiew oraz chociażby w pokoju, w którym zamierzamy umieścić kino domowe. Do takich wnętrz świetnie nadają się perforowane płyty dźwiękochłonne. Jest to jeden z rodzajów płyt kartonowo – gipsowych, ale o szczególnych parametrach dźwiękochłonnych. Oprócz tego, że poprawiają akustykę danego wnętrza – zmniejszają też niepożądany w pomieszczeniach pogłos. Kiedy zastosuje się je do wykonania sufitu podwieszanego są w stanie zredukować echo o około 30%.

Jaki styropian na izolację akustyczną?

Standardowe płyty styropianowe są doskonałe do wykonywania izolacji cieplnej budynku, ale nie nadają się jako izolator akustyczny. Jeśli jednak styropian podda się odpowiedniej obróbce mechanicznej – zmienia on swoje właściwości i staje się doskonale dźwiękochłonnym materiałem budowlanym. W taki właśnie sposób powstają płyty z akustycznego styropianu podłogowego. Dostępne na rynku płyty posiadają różny stopień tłumienia dźwięków i znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budownictwie wielorodzinnym. W drugim z wymienionych przypadków stanowią barierę akustyczną pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku. W domach jednorodzinnych stosuje się je najczęściej pod tzw. podłogi pływające. Dodatkową zaletą tego rodzaju płyt jest ich lekkość, która przyczynia się do łatwości obróbki materiału oraz jego montażu.

Jaka izolacja termiczna do kominka?

kominekKominki izoluje się specjalnymi płytami z wełny mineralnej lub wykorzystując płyty krzemianowo – wapniowe. W powyższy sposób powstają tzw. zimne obudowy kominkowe. Przy zastosowaniu płyt z wełny mineralnej – do wykonania obudowy potrzebny jest jeszcze stalowy stelaż i płyty gipsowo – kartonowe do obudowania kominka z zewnątrz. Posługując się płytami krzemianowo – wapniowymi – nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków. Płyty te są bowiem jednocześnie izolacją termiczną kominka i konstrukcją jego obudowy. Bezpośrednio na nie, można układać powszechnie stosowane materiały wykończeniowe. Innym sposobem izolacji kominka jest wykonanie obudowy ciepłej. Wówczas ściany pokrywa się od wewnątrz odlewanymi płytami szamotowymi.

Zobacz także