hydroizolacje - poradnik

Jakie materiały do izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych?

zdjęcie 1Do zabezpieczenia domu przed skutkami wilgoci oraz przed dostaniem się wody do jego dolnych partii niegdyś najczęściej używano tradycyjnych pap. Aktualnie stosuje się w dalszym ciągu zaprawy cementowe, ale zmodyfikowane żywicami syntetycznymi, które zapewniają im wodoszczelność. Popularne są folie hydroizolacyjne oraz materiały bitumiczne. Ostatnie z wymienionych występują w postaci mas, lepików, emulsji i roztworów. Dobrze sprawdzają się też materiały bentonitowe, które za sprawą bentonitu sodowego w swoim składzie – chłonąc wodę – tworzą w izolacjach warstwy nieprzepuszczalnego żelu.

Jaka izolacja instalacji do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach bezpieczeństwa pożarowego?

Izolacja z kauczuku
Izolacje na bazie kauczuku syntetycznego to innowacyjne i bardzo skuteczne oraz wygodne i proste rozwiązania dla izolowania wszelkiego rodzaju instalacji.
W laboratoriach, w środkach transportu masowego lub chociażby w miejscach, gdzie znajduje się większa ilość delikatnego i cennego sprzętu elektronicznego przeważnie obowiązują przepisy podwyższonego bezpieczeństwa pożarowego. Tymczasem, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to nie sam ogień jest największym zagrożeniem w czasie pożaru. Znacznie bardziej niebezpieczne okazują się różne substancje toksyczne, które wydzielają się z płonących instalacji budynku. Doskonałą alternatywą dla takich miejsc jest zastosowanie izolacji nie zawierającej halogenów, tj. chloru, fluoru, bromu i jodu. Poprzez brak wymienionych pierwiastków w składzie chemicznym izolacji  - można uniknąć wydzielania się szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji toksycznych i tym samym zapobiec uszkodzeniu kosztownego sprzętu, np. firmowych komputerów. Tego rodzaju izolacje mają tak szeroki zakres stosowania temperaturowego, że nadają się zarówno do zabezpieczenia instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych, jak i grzewczych.

Od czego zależą koszty wykonania basenu?

basen przy domuBasen, który można posiadać na własny użytek jest z pewnością inwestycją kuszącą wielu posiadaczy domów jednorodzinnych. Pomysł może być zwłaszcza brany pod uwagę wówczas, kiedy wokoło domu znajduje się przestronny ogród lub innego rodzaju wolna przestrzeń. Jednak w przypadku planowania budowy basenu należy zdawać sobie sprawę z dość pokaźnych kosztów, jakie przyjdzie nam ponieść w przyszłości. Podstawą sprawnego funkcjonowania basenu i wygodnej jego eksploatacji jest przede wszystkim poprawnie wykonana hydroizolacja oraz właściwe dobranie i ułożenie okładziny basenowej. Na wielkość kosztów wpływają także wielkość basenu, jego kształt oraz rodzaj i jakość użytych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Jako, że basen jest obiektem o specjalnym przeznaczeniu – do jego wykonania nie zaleca się stosowania standardowych produktów, których używa się w czasie tradycyjnej budowy.

Zobacz także