dachy - poradnik

Jakie błędy popełniają firmy instalujące solary?

kolektory słonecznePomijając błędy związane z niedokładnym zamknięciem obwodów izolacyjnych – niektórzy instalatorzy instalacji słonecznych stosują także niewłaściwy materiał do izolowania poszczególnych jej odcinków. Oczywiście izolacja nieszczelna, czyli niedokładnie zamknięta w danym obwodzie – to taka izolacja, którą można traktować jakby nie było jej wcale. Jednak haniebne jest także stosowanie przez niektórych instalatorów zwykłej izolacji poliuretanowej do izolowania przewodów solarnych. Takie izolacje są odporne na działanie temperatur w zakresie do +95 stopni Celsjusza. W instalacjach słonecznych są takie miejsca, gdzie temperatura(zwłaszcza wciągu lata) jest zdecydowanie wyższa. To z kolei powoduje zwykłe stopienie się materiału izolacyjnego i pozostawienie niczym nieosłoniętych rur instalacyjnych. W efekcie – sprawność i działanie instalacji nie jest już takie efektywne, jak planowano to na wstępie.

Jaki wpływ ma zastosowanie korka na ludzkie zdrowie?

zdjęcie 1Pośród wielu materiałów budowlanych oddziaływujących różnorodnie na stan ludzkiego zdrowia, korek jest tym, który nie wpływa na nie negatywnie. Przeciwnie, zaleca się stosowanie tego materiału w pomieszczeniach użytkowanych przez alergików i astmatyków. Spowodowane jest to faktem, że korek nie elektryzuje się, a co za tym idzie nie przyciąga
i nie gromadzi na swych powierzchniach drobinek kurzu. Nie podrażnia w żaden sposób dróg oddechowych, śluzówek nosa i spojówek. Jest bezwonny i zawsze ciepły w dotyku.

Jak mocować styropapę?

styropapaStyropapę należy układać na niepalnych podłożach tworzących równą płaszczyznę (podłoże betonowe, blacha trapezowa, oczyszczone stare pokrycie bitumiczne), najlepiej zagruntowanych odpowiednią masą asfaltową. Mocowanie płyt styropapy do podłoża odbywa się z pomocą przeznaczonych do tego celu klejów, z dodatkowym mocowaniem mechanicznym w strefach brzegowych. Podłoża należy zagruntować i pokryć bitumiczną paroizolacją, na klej wskazany przez producenta przykleić styropapę. Ułożone pokrycie ze styropapy wymaga dodatkowego zabezpieczenia papą nawierzchniową.

Zobacz także