dachy - poradnik

Jaki wpływ ma zastosowanie korka na ludzkie zdrowie?

zdjęcie 1Pośród wielu materiałów budowlanych oddziaływujących różnorodnie na stan ludzkiego zdrowia, korek jest tym, który nie wpływa na nie negatywnie. Przeciwnie, zaleca się stosowanie tego materiału w pomieszczeniach użytkowanych przez alergików i astmatyków. Spowodowane jest to faktem, że korek nie elektryzuje się, a co za tym idzie nie przyciąga
i nie gromadzi na swych powierzchniach drobinek kurzu. Nie podrażnia w żaden sposób dróg oddechowych, śluzówek nosa i spojówek. Jest bezwonny i zawsze ciepły w dotyku.

Jaką izolację powinna posiadać instalacja solarna?

zdjęcie 1Aby instalacja solarna była w pełni wydajna i działała efektywnie należy zapienić jej odpowiednią izolację termiczną. Dobra izolacja to natomiast taka, której grubość dostosowana jest do przekroju rur, jak również do warunków, na jakie są one narażone. Odcinki instalacji solarnych, które usytuowane są poza budynkiem wymagają szczególnej dbałości i zabezpieczenia, ponieważ to właśnie na nie oddziałuje wiatr, mróz, śnieg oraz deszcz. Zaleca się, aby grubość izolacji na tych odcinkach wynosiła przynajmniej 12 mm. Optymalną jest izolacja o grubości 19 mm. Na odcinkach, które mieszczą się w pomieszczeniach domu wystarczająca powinna być izolacja o grubości 9 mm. Wybierając materiał izolacyjny należy także dostosować go do wysokich temperatur oraz jej zmian na niektórych odcinkach instalacji. Szczególnie należy uwzględnić w powyższym zakresie wylot układu solarnego. Trzeba też pamiętać, że instalacja słoneczna będzie izolowana dobrze tylko wówczas, kiedy izolacja będzie szczelna i ciągła.

Jakie błędy popełniają firmy instalujące solary?

kolektory słonecznePomijając błędy związane z niedokładnym zamknięciem obwodów izolacyjnych – niektórzy instalatorzy instalacji słonecznych stosują także niewłaściwy materiał do izolowania poszczególnych jej odcinków. Oczywiście izolacja nieszczelna, czyli niedokładnie zamknięta w danym obwodzie – to taka izolacja, którą można traktować jakby nie było jej wcale. Jednak haniebne jest także stosowanie przez niektórych instalatorów zwykłej izolacji poliuretanowej do izolowania przewodów solarnych. Takie izolacje są odporne na działanie temperatur w zakresie do +95 stopni Celsjusza. W instalacjach słonecznych są takie miejsca, gdzie temperatura(zwłaszcza wciągu lata) jest zdecydowanie wyższa. To z kolei powoduje zwykłe stopienie się materiału izolacyjnego i pozostawienie niczym nieosłoniętych rur instalacyjnych. W efekcie – sprawność i działanie instalacji nie jest już takie efektywne, jak planowano to na wstępie.

Zobacz także