termiczne i akustyczne - poradnik

Jaki styropian na izolację akustyczną?

Standardowe płyty styropianowe są doskonałe do wykonywania izolacji cieplnej budynku, ale nie nadają się jako izolator akustyczny. Jeśli jednak styropian podda się odpowiedniej obróbce mechanicznej – zmienia on swoje właściwości i staje się doskonale dźwiękochłonnym materiałem budowlanym. W taki właśnie sposób powstają płyty z akustycznego styropianu podłogowego. Dostępne na rynku płyty posiadają różny stopień tłumienia dźwięków i znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budownictwie wielorodzinnym. W drugim z wymienionych przypadków stanowią barierę akustyczną pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku. W domach jednorodzinnych stosuje się je najczęściej pod tzw. podłogi pływające. Dodatkową zaletą tego rodzaju płyt jest ich lekkość, która przyczynia się do łatwości obróbki materiału oraz jego montażu.

Jaka izolacja termiczna do kominka?

kominekKominki izoluje się specjalnymi płytami z wełny mineralnej lub wykorzystując płyty krzemianowo – wapniowe. W powyższy sposób powstają tzw. zimne obudowy kominkowe. Przy zastosowaniu płyt z wełny mineralnej – do wykonania obudowy potrzebny jest jeszcze stalowy stelaż i płyty gipsowo – kartonowe do obudowania kominka z zewnątrz. Posługując się płytami krzemianowo – wapniowymi – nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków. Płyty te są bowiem jednocześnie izolacją termiczną kominka i konstrukcją jego obudowy. Bezpośrednio na nie, można układać powszechnie stosowane materiały wykończeniowe. Innym sposobem izolacji kominka jest wykonanie obudowy ciepłej. Wówczas ściany pokrywa się od wewnątrz odlewanymi płytami szamotowymi.

Jak wykonać izolację termiczną kominka z wełny mineralnej?

kominekDo wykonania izolacji termicznej kominka należy stosować wyłącznie specjalne płyty kominkowe. Nie nadaje się do tego celu zwykła wełna budowlana, ponieważ na skutek działania wysokiej temperatury materiał ten ulegnie kruszeniu. Wykonanie izolacji rozpoczyna się od obłożenia płytami tylnej ściany kominka. Płyty należy układać folią aluminiową do wnętrza kominka, zachowując szczelność ich połączeń. Do łączenia płyt służy specjalna, wysokotemperaturowa taśma samoprzylepna. Płyty przykleja się przy użyciu specjalnej zaprawy klejowej lub mocuje je w sposób mechaniczny. Po zaizolowaniu dolnej części kominka – należy wykonać ruszt z profili stalowych i do niego mocować materiał izolacyjny, a następnie płyty gipsowo – kartonowe. Pod stropem należy wydzielić tzw. komorę dekompresyjną, aby zapobiec oddziaływaniu ciepła na sufit. Na koniec montuje się kratki wentylacyjne i wykańcza kominek od zewnątrz.

Zobacz także