stropy/podłogi - poradnik
Jaki podkład pod posadzkę?
Ze względu na rodzaj zastosowanego spoiwa rozróżnia się podkłady cementowe i gipsowe, tj. anhydrytowe. Wybór podkładu powinien być uzależniony od rodzaju podłoża, materiału, jakim planujemy wykończyć podłogę oraz od wilgotności pomieszczenia. Podkłady gipsowe są trwałe i wytrzymałe, ale w żadnym razie nie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza. Nie jest zatem dobrym pomysłem układanie ich w kuchni, łazience, garażu, czy na tarasie. Z kolei podkłady cementowe można stosować w pomieszczeniach wilgotnych, jak również na zewnątrz domu, ale wymagają one zbrojenia. Zbrojenie ma zadanie zmniejszyć skurcz cementu podczas schnięcia oraz wzmocnić dodatkowo podkład.
podłoga, podkład podłogowy, podłoga w domu, podkłady podłogowe, podkład cementowy, wyrównanie posadzki
Podkład zespolony, czy pływający?
Podkłady zespolone wychodzą z użytku w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeszcze do niedawna stosowano je na stropach wyższych kondygnacji, ale powoli rezygnuje się z tego i pozostawia miejsce dla tego rodzaju podkładów jedynie w pomieszczeniach nieogrzewanych typu garaż, czy piwnica. Zaletą jastrychów pływających jest to, że w przypadku podłóg na gruncie – warstwa oddzielająca stanowi jednocześnie barierę przeciwwilgociową. Ponadto jastrychy te układa się na warstwie izolacji termicznej oraz akustycznej, a bez tych izolacji buduje już w dzisiejszych czasach raczej mało kto. Jastrych pływający jest też jedynym słusznym wyborem w przypadku planowania podłóg z ogrzewaniem.
podłoga, podkład podłogowy, podłoga w domu, podkłady podłogowe, podkład cementowy, wyrównanie posadzki
Czy podkład podłogowy wymaga zbrojenia?
Zbrojenie podkładu jest konieczne lub też nie w zależności od jego rodzaju. Podkładów anhydrytowych, tj. gipsowych nie zbroi się, ponieważ nie mają one skłonności do kurczenia się w czasie schnięcia. Są też wystarczająco wytrzymałe. Natomiast podkłady cementowe trzeba zbroić w celu ograniczenia skurczu podczas schnięcia i dodatkowego ich wzmocnienia. Do wykonania zbrojenia wylewek cementowych wykorzystuje się pręty zbrojeniowe lub stosuje stalową siatkę. Zbrojenia wykonuje się na całej powierzchni podkładu, a niektórych sytuacjach dozbraja go w miejscach szczególnie narażonych na obciążenia. W punktach newralgicznych podłogi z podkładem cementowym warto użyć prętów o średnicy 10 – 12 mm.
podłoga, podkład podłogowy, podłoga w domu, podkłady podłogowe, podkład cementowy, wyrównanie posadzki
Zobacz także