stropy/podłogi - poradnik

Jaki podkład pod posadzkę?

podkład podłogowyZe względu na rodzaj zastosowanego spoiwa rozróżnia się podkłady cementowe i gipsowe, tj. anhydrytowe. Wybór podkładu powinien być uzależniony od rodzaju podłoża, materiału, jakim planujemy wykończyć podłogę oraz od wilgotności pomieszczenia. Podkłady gipsowe są trwałe i wytrzymałe, ale w żadnym razie nie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza. Nie jest zatem dobrym pomysłem układanie ich w kuchni, łazience, garażu, czy na tarasie. Z kolei podkłady cementowe można stosować w pomieszczeniach wilgotnych, jak również na zewnątrz domu, ale wymagają one zbrojenia. Zbrojenie ma zadanie zmniejszyć skurcz cementu podczas schnięcia oraz wzmocnić dodatkowo podkład.

Podkład zespolony, czy pływający?

zdjęcie 1Podkłady zespolone wychodzą z użytku w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeszcze do niedawna stosowano je na stropach wyższych kondygnacji, ale powoli rezygnuje się z tego i pozostawia miejsce dla tego rodzaju podkładów jedynie w pomieszczeniach nieogrzewanych typu garaż, czy piwnica. Zaletą jastrychów pływających jest to, że w przypadku podłóg na gruncie – warstwa oddzielająca stanowi jednocześnie barierę przeciwwilgociową. Ponadto jastrychy te układa się na warstwie izolacji termicznej oraz akustycznej, a bez tych izolacji buduje już w dzisiejszych czasach raczej mało kto. Jastrych pływający jest też jedynym słusznym wyborem w przypadku planowania podłóg z ogrzewaniem.

Czy podkład podłogowy wymaga zbrojenia?

zdjęcie 1Zbrojenie podkładu jest konieczne lub też nie w zależności od jego rodzaju. Podkładów anhydrytowych, tj. gipsowych nie zbroi się, ponieważ nie mają one skłonności do kurczenia się w czasie schnięcia. Są też wystarczająco wytrzymałe. Natomiast podkłady cementowe trzeba zbroić w celu ograniczenia skurczu podczas schnięcia i dodatkowego ich wzmocnienia. Do wykonania zbrojenia wylewek cementowych wykorzystuje się pręty zbrojeniowe lub stosuje stalową siatkę. Zbrojenia wykonuje się na całej powierzchni podkładu, a niektórych sytuacjach dozbraja go w miejscach szczególnie narażonych na obciążenia. W punktach newralgicznych podłogi z podkładem cementowym warto użyć prętów o średnicy 10 – 12 mm.

Zobacz także