termiczne i akustyczne - poradnik

Jaka izolacja termiczna do kominka?

kominekKominki izoluje się specjalnymi płytami z wełny mineralnej lub wykorzystując płyty krzemianowo – wapniowe. W powyższy sposób powstają tzw. zimne obudowy kominkowe. Przy zastosowaniu płyt z wełny mineralnej – do wykonania obudowy potrzebny jest jeszcze stalowy stelaż i płyty gipsowo – kartonowe do obudowania kominka z zewnątrz. Posługując się płytami krzemianowo – wapniowymi – nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków. Płyty te są bowiem jednocześnie izolacją termiczną kominka i konstrukcją jego obudowy. Bezpośrednio na nie, można układać powszechnie stosowane materiały wykończeniowe. Innym sposobem izolacji kominka jest wykonanie obudowy ciepłej. Wówczas ściany pokrywa się od wewnątrz odlewanymi płytami szamotowymi.

Jak wykonać izolację termiczną kominka z wełny mineralnej?

kominekDo wykonania izolacji termicznej kominka należy stosować wyłącznie specjalne płyty kominkowe. Nie nadaje się do tego celu zwykła wełna budowlana, ponieważ na skutek działania wysokiej temperatury materiał ten ulegnie kruszeniu. Wykonanie izolacji rozpoczyna się od obłożenia płytami tylnej ściany kominka. Płyty należy układać folią aluminiową do wnętrza kominka, zachowując szczelność ich połączeń. Do łączenia płyt służy specjalna, wysokotemperaturowa taśma samoprzylepna. Płyty przykleja się przy użyciu specjalnej zaprawy klejowej lub mocuje je w sposób mechaniczny. Po zaizolowaniu dolnej części kominka – należy wykonać ruszt z profili stalowych i do niego mocować materiał izolacyjny, a następnie płyty gipsowo – kartonowe. Pod stropem należy wydzielić tzw. komorę dekompresyjną, aby zapobiec oddziaływaniu ciepła na sufit. Na koniec montuje się kratki wentylacyjne i wykańcza kominek od zewnątrz.

Ciepła obudowa kominka – na czym to polega?

kominekCiepła obudowa kominka, to obudowa, która nagrzewa się, akumuluje ciepło i następnie oddaje je do pomieszczenia, w którym zlokalizowano kominek. Tego rodzaju metoda izolacji cieplnej pieców jest znana od wielu lat, ponieważ w powyższy sposób konstruowano dawne piece kaflowe. Jednakże mając na uwadze kominki – wznoszenie ich ciepłych obudów jest swoistą nowością. Tymczasem zastosowanie odlewanych płyt szamotowych do izolacji kominka jest alternatywą dla użycia innych materiałów budowlanych, dzięki którym powstają tzw. obudowy zimne. Powstały w ten sposób kominek jest wydajny energetycznie i nie wymaga stałego dokładania drewna do paleniska. Ciepło uwalnia się z niego stopniowo, nie powodując przegrzewania się pomieszczenia.

Zobacz także