hydroizolacje - poradnik

Jaka izolacja instalacji do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach bezpieczeństwa pożarowego?

Izolacja z kauczuku
Izolacje na bazie kauczuku syntetycznego to innowacyjne i bardzo skuteczne oraz wygodne i proste rozwiązania dla izolowania wszelkiego rodzaju instalacji.
W laboratoriach, w środkach transportu masowego lub chociażby w miejscach, gdzie znajduje się większa ilość delikatnego i cennego sprzętu elektronicznego przeważnie obowiązują przepisy podwyższonego bezpieczeństwa pożarowego. Tymczasem, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to nie sam ogień jest największym zagrożeniem w czasie pożaru. Znacznie bardziej niebezpieczne okazują się różne substancje toksyczne, które wydzielają się z płonących instalacji budynku. Doskonałą alternatywą dla takich miejsc jest zastosowanie izolacji nie zawierającej halogenów, tj. chloru, fluoru, bromu i jodu. Poprzez brak wymienionych pierwiastków w składzie chemicznym izolacji  - można uniknąć wydzielania się szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji toksycznych i tym samym zapobiec uszkodzeniu kosztownego sprzętu, np. firmowych komputerów. Tego rodzaju izolacje mają tak szeroki zakres stosowania temperaturowego, że nadają się zarówno do zabezpieczenia instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych, jak i grzewczych.

Od czego zależą koszty wykonania basenu?

basen przy domuBasen, który można posiadać na własny użytek jest z pewnością inwestycją kuszącą wielu posiadaczy domów jednorodzinnych. Pomysł może być zwłaszcza brany pod uwagę wówczas, kiedy wokoło domu znajduje się przestronny ogród lub innego rodzaju wolna przestrzeń. Jednak w przypadku planowania budowy basenu należy zdawać sobie sprawę z dość pokaźnych kosztów, jakie przyjdzie nam ponieść w przyszłości. Podstawą sprawnego funkcjonowania basenu i wygodnej jego eksploatacji jest przede wszystkim poprawnie wykonana hydroizolacja oraz właściwe dobranie i ułożenie okładziny basenowej. Na wielkość kosztów wpływają także wielkość basenu, jego kształt oraz rodzaj i jakość użytych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Jako, że basen jest obiektem o specjalnym przeznaczeniu – do jego wykonania nie zaleca się stosowania standardowych produktów, których używa się w czasie tradycyjnej budowy.

Ile kosztują prace hydroizolacyjne i okładzinowe w basenach?

zdjęcie 1Tego rodzaju prace są pracami najtrudniejszymi i zarazem najbardziej pracochłonnymi podczas wykonywania basenów. Toteż wniosek może być jeden i nasuwać myśl, że jest to najbardziej kosztowna część robót budowlanych podczas powstawania basenów. Prace te wymagają zarówno fachowej wprawy, jak i odpowiedniej wiedzy na temat łączenia poszczególnych rodzajów materiałów. Niedopuszczalne jest np. stosowanie w określonych sytuacjach produktów pochodzących od różnych producentów, jak również nie powinna mieć miejsca nieznajomość przez fachowców obowiązujących w Polsce norm budowlanych i innych zagadnień związanych z nowoczesnymi technologiami, stosowanymi w budownictwie.  Wszystko to powoduje znaczne zwiększenie kosztów oraz sprawia, że poprzez poprawnie wykonaną hydroizolację basenu – zaczyna się liczyć całe wydatki związane z jego powstaniem i późniejszą eksploatacją.

Zobacz także