stropy/podłogi - poradnik

Jak zaizolować taras nad pomieszczeniem ogrzewanym?

tarasWłaściwie wykonany taras nad pomieszczeniem ogrzewanym to przede wszystkim prawidłowo wykonana hydroizolacja i termoizolacja. Praktycznie większość usterek takich jak odpadanie płytek czy występowanie wilgoci na suficie pod pomieszczeniem jest spowodowanych właśnie przez wodę, przedostającą się przez wadliwie wykonane warstwy tarasu. Wilgoć do poszczególnych warstw tarasu może dostać się w wyniku opadów atmosferycznych oraz na skutek podciągania wody przez pozbawione izolacji poziomej ściany. Patrząc od dołu poszczególne warstwy tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym powinny wyglądać następująco:strop, warstwa wyrównawcza grubości około 4 cm ze spadkiem 2%, warstwa izolacji paroszczelnej, izolacja termiczna (styropian), jastrych, izolacja wodoszczelna (2 x papa na lepiku), podsypka (2 cm drobnego piasku), warstwa dociskowa z betonu, posadzka.

Jak rozróżniać akustyczne podkłady sztuczne?

izolacja akustyczna podłogiPośród podkładów sztucznych znaleźć można cały szereg różnorodnych materiałów, w tym również podkłady o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Większość producentów tych wyrobów dzieli płyty dźwiękochłonne na takie, które redukują dźwięki słyszalne w pomieszczeniu, w którym hałas powstał oraz takie, które zmniejszają słyszalność dźwięków w pomieszczeniu znajdującym się pod izolowaną podłogą. Jeśli zatem podłoga, którą zamierzamy wykończyć panelami usytuowana jest na parterze – powinniśmy zdecydować się na pierwsze z wymienionych. Jeżeli natomiast chodzi nam bardziej o to, aby przestać udręczać hałasami sąsiada mieszkającymi pod nami – lepsze będą płyty wymienione w drugiej kolejności.

Sufit podwieszany - montaż i wymagania

sufit podwieszanySufity z płyt gipsowo-kartonowych to konstrukcje na ruszcie. Do ich wykonania stosuje się profile CD i UD, które mocuje się do elementów konstrukcyjnych budynku wieszakami i łącznikami. Profile CD prowadzi się równolegle do dłuższych ścian. Końce profili tkwią w profilach przyściennych UD, zamocowanych do ścian pomieszczenia. Normy budowlane dokładnie określają, jakie parametry powinny mieć elementy użyte do budowy sufitu podwieszanego. Producenci oferują całe systemy suchej zabudowy, między innymi do konstrukcji sufitu. Jednym z elementów tego systemu są profile sufitowe - nośne CD o wymiarach 60 x 27 mm, wykonane z blachy stalowej ocynkowanej o określonej grubości gwarantującej właściwe parametry nośne konstrukcji i jej odporność ogniową. Wymagana nominalna grubość blachy stalowej profili stosowanych na polskim rynku do systemu suchej zabudowy powinna wynosić 0,60 mm z tolerancją 0,05 mm i 0,60 mm z tolerancją 0,07 mm lub 0,55 mm z tolerancją 0,03 mm.

Zobacz także