stropy/podłogi - poradnik

Jak wykonać łuki na podwieszanym suficie?

sufit podweszanyŁuki na suficie wykonuje się ze standardowych elementów systemu suchej zabudowy. Metalowy skrajny profil w miejscu, w którym chcemy wykonać łuk należy ponacinać tak, by możliwe było jego wygięcie do odpowiadającego nam kształtu. Po zamontowaniu go do wieszaków od spodu przykręcamy płytę gipsowo-kartonową, a jej krawędź uprzednio przycinamy tak, by miała pożądany przez nas kształt. Z kolejnej płyty wycinamy pas o odpowiedniej szerokości. Jej łukowy kształt uzyskamy nacinając w odpowiednich, regularnych odstępach papier po zewnętrznej stronie płyty. Wówczas płyta da się w tych miejscach łamać, jednak nadal będzie stanowiła zwarty element dzięki drugiej warstwie papieru, ale już będzie można ją wyginać. Teraz wystarczy płytę przykręcić do czoła ukształtowanego w łuk profilu. Następnie na powierzchnię przykręconej płyty naklejamy siatkę zbrojącą, a powstałe po nacięciach szczeliny szpachlujemy gipsem, nakładając go w takiej ilości, by uzyskać gładką, pozbawiona załamań powierzchnię. Po wyschnięciu gipsu całość szlifujemy papierem ściernym o numerze 120 i malujemy.

Jak rozróżniać akustyczne podkłady sztuczne?

izolacja akustyczna podłogiPośród podkładów sztucznych znaleźć można cały szereg różnorodnych materiałów, w tym również podkłady o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Większość producentów tych wyrobów dzieli płyty dźwiękochłonne na takie, które redukują dźwięki słyszalne w pomieszczeniu, w którym hałas powstał oraz takie, które zmniejszają słyszalność dźwięków w pomieszczeniu znajdującym się pod izolowaną podłogą. Jeśli zatem podłoga, którą zamierzamy wykończyć panelami usytuowana jest na parterze – powinniśmy zdecydować się na pierwsze z wymienionych. Jeżeli natomiast chodzi nam bardziej o to, aby przestać udręczać hałasami sąsiada mieszkającymi pod nami – lepsze będą płyty wymienione w drugiej kolejności.

Jaki podkład pod posadzkę?

podkład podłogowyZe względu na rodzaj zastosowanego spoiwa rozróżnia się podkłady cementowe i gipsowe, tj. anhydrytowe. Wybór podkładu powinien być uzależniony od rodzaju podłoża, materiału, jakim planujemy wykończyć podłogę oraz od wilgotności pomieszczenia. Podkłady gipsowe są trwałe i wytrzymałe, ale w żadnym razie nie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza. Nie jest zatem dobrym pomysłem układanie ich w kuchni, łazience, garażu, czy na tarasie. Z kolei podkłady cementowe można stosować w pomieszczeniach wilgotnych, jak również na zewnątrz domu, ale wymagają one zbrojenia. Zbrojenie ma zadanie zmniejszyć skurcz cementu podczas schnięcia oraz wzmocnić dodatkowo podkład.

Zobacz także