termiczne i akustyczne - poradnik

Jak wykonać izolację termiczną kominka z wełny mineralnej?

kominekDo wykonania izolacji termicznej kominka należy stosować wyłącznie specjalne płyty kominkowe. Nie nadaje się do tego celu zwykła wełna budowlana, ponieważ na skutek działania wysokiej temperatury materiał ten ulegnie kruszeniu. Wykonanie izolacji rozpoczyna się od obłożenia płytami tylnej ściany kominka. Płyty należy układać folią aluminiową do wnętrza kominka, zachowując szczelność ich połączeń. Do łączenia płyt służy specjalna, wysokotemperaturowa taśma samoprzylepna. Płyty przykleja się przy użyciu specjalnej zaprawy klejowej lub mocuje je w sposób mechaniczny. Po zaizolowaniu dolnej części kominka – należy wykonać ruszt z profili stalowych i do niego mocować materiał izolacyjny, a następnie płyty gipsowo – kartonowe. Pod stropem należy wydzielić tzw. komorę dekompresyjną, aby zapobiec oddziaływaniu ciepła na sufit. Na koniec montuje się kratki wentylacyjne i wykańcza kominek od zewnątrz.

Ciepła obudowa kominka – na czym to polega?

kominekCiepła obudowa kominka, to obudowa, która nagrzewa się, akumuluje ciepło i następnie oddaje je do pomieszczenia, w którym zlokalizowano kominek. Tego rodzaju metoda izolacji cieplnej pieców jest znana od wielu lat, ponieważ w powyższy sposób konstruowano dawne piece kaflowe. Jednakże mając na uwadze kominki – wznoszenie ich ciepłych obudów jest swoistą nowością. Tymczasem zastosowanie odlewanych płyt szamotowych do izolacji kominka jest alternatywą dla użycia innych materiałów budowlanych, dzięki którym powstają tzw. obudowy zimne. Powstały w ten sposób kominek jest wydajny energetycznie i nie wymaga stałego dokładania drewna do paleniska. Ciepło uwalnia się z niego stopniowo, nie powodując przegrzewania się pomieszczenia.

Izolacja akustyczna na bazie kauczuku syntetycznego

Izolacja kauczukowa
Izolacje na bazie kauczuku syntetycznego pochłaniają niechciane dźwięki i znacząco ograniczają przenoszenie hałasu.
Izolacja akustyczna na bazie kauczuku syntetycznego nie tylko pochłania niepożądane dźwięki, ale również poprzez wyciszenie wibracji  - ogranicza przenoszenie hałasu. Jest to izolacja o zwiększonej chłonności akustycznej dla poszczególnych częstotliwości dźwięku. Stanowi alternatywę dla wielowarstwowych barier piankowych, gdyż posiada względnie dużą gęstość i wysoki współczynnik tłumienia. To przyczynia się bezpośrednio do skutecznej redukcji przenoszonego hałasu. Pozwala również zredukować hałas strukturalny w budynku i nadaje się, jako podkład izolacyjny pod wszelkiego rodzaju elementy, których wibracja może być przenoszona na strukturę budynku.

Zobacz także