termiczne i akustyczne - poradnik

Jak wyciszyć ściany i sufity ?

wełna mineralnaJeśli w czasie budowy budynku wielorodzinnego nie zastosowano izolacji akustycznej ścian i stropów – komfort użytkowania zakupionego lokalu mieszkalnego nie będzie prawdopodobnie wysoki. Jeśli mieszkanie wymaga remontu warto od razu zaizolować akustycznie ściany oraz sufity. Wówczas nie zeskrobuje się starych farb i nie zrywa tynków, a wykonuje tzw. domowe ekrany akustyczne, które stanowią jednocześnie nową okładzinę ścienną i poprawiają izolacyjność akustyczną pomieszczeń. W takich sytuacjach wykonuje się ruszt ze stalowych profili, ścianę lub sufit okłada wełną mineralną lub szklaną i do rusztu montuje płyty gipsowo – kartonowe. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie jest skuteczne pod warunkiem zastosowania materiału izolacyjnego o odpowiedniej grubości, a to z kolei zmniejsza powierzchnię użytkową pomieszczeń.

Jaka izolacja termiczna do kominka?

kominekKominki izoluje się specjalnymi płytami z wełny mineralnej lub wykorzystując płyty krzemianowo – wapniowe. W powyższy sposób powstają tzw. zimne obudowy kominkowe. Przy zastosowaniu płyt z wełny mineralnej – do wykonania obudowy potrzebny jest jeszcze stalowy stelaż i płyty gipsowo – kartonowe do obudowania kominka z zewnątrz. Posługując się płytami krzemianowo – wapniowymi – nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków. Płyty te są bowiem jednocześnie izolacją termiczną kominka i konstrukcją jego obudowy. Bezpośrednio na nie, można układać powszechnie stosowane materiały wykończeniowe. Innym sposobem izolacji kominka jest wykonanie obudowy ciepłej. Wówczas ściany pokrywa się od wewnątrz odlewanymi płytami szamotowymi.

Jak wykonać izolację termiczną kominka z wełny mineralnej?

kominekDo wykonania izolacji termicznej kominka należy stosować wyłącznie specjalne płyty kominkowe. Nie nadaje się do tego celu zwykła wełna budowlana, ponieważ na skutek działania wysokiej temperatury materiał ten ulegnie kruszeniu. Wykonanie izolacji rozpoczyna się od obłożenia płytami tylnej ściany kominka. Płyty należy układać folią aluminiową do wnętrza kominka, zachowując szczelność ich połączeń. Do łączenia płyt służy specjalna, wysokotemperaturowa taśma samoprzylepna. Płyty przykleja się przy użyciu specjalnej zaprawy klejowej lub mocuje je w sposób mechaniczny. Po zaizolowaniu dolnej części kominka – należy wykonać ruszt z profili stalowych i do niego mocować materiał izolacyjny, a następnie płyty gipsowo – kartonowe. Pod stropem należy wydzielić tzw. komorę dekompresyjną, aby zapobiec oddziaływaniu ciepła na sufit. Na koniec montuje się kratki wentylacyjne i wykańcza kominek od zewnątrz.

Zobacz także