ściany - poradnik

Jak uszczelnić połączenia bali?

W tradycyjnym budownictwie ludowym styki między balami wypełniano warkoczami ze słomy. Czynność ta nazywała się „optyk”. Choć umiejętność ta nie zaginęła i są jeszcze specjaliści od takiej pracy, coraz więcej wykonawców wybiera prostsze metody. Chyba najpopularniejsze z nich to umieszczanie między balami pasów filcu lub rozprężnych taśm z gąbki, impregnowanych preparatem hydrofobizującym. Materiały takie zapewniają, że nawet kiedy bale z czasem nieco się wypaczą, na stykach między nimi nie powstaną szpary. Uszczelnienie zapewnia też większą jednorodność ścian pod względem izolacyjności termicznej.

Jak zbudowane są bale z ociepleniem?

bale drewnianeTo dwa korytka o kształcie półbala lub deski, między którymi umieszczona jest na stałe gruba warstwa termoizolacji z pianki poliuretanowej. Półbale spięte są ze sobą drewnianymi przekładkami, a na krańcach mają drewniane dekle. Zbudowanej z nich ściany nie sposób odróżnić od ściany z litych bali drewnianych.

Jak układa się bale z ociepleniem?

dom z baliOcieplone bale układa się jeden na drugim i łączy za pomocą metalowych szpil. Nie trzeba między nimi umieszczać przekładek uszczelniających. Ściany działowe można robić w konstrukcji szkieletowej. Wszystkie elementy budynku, poza ścianami konstrukcyjnymi wykonuje się identycznie jak w zwykłych domach drewnianych. Budowa nie wymaga stosowania ciężkiego sprzętu, a realizacja inwestycji przebiega szybko. Bale można wykańczać w taki sam sposób jak tradycyjne.

Zobacz także