stropy/podłogi - poradnik
Jak rozróżniać akustyczne podkłady sztuczne?
Pośród podkładów sztucznych znaleźć można cały szereg różnorodnych materiałów, w tym również podkłady o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Większość producentów tych wyrobów dzieli płyty dźwiękochłonne na takie, które redukują dźwięki słyszalne w pomieszczeniu, w którym hałas powstał oraz takie, które zmniejszają słyszalność dźwięków w pomieszczeniu znajdującym się pod izolowaną podłogą. Jeśli zatem podłoga, którą zamierzamy wykończyć panelami usytuowana jest na parterze – powinniśmy zdecydować się na pierwsze z wymienionych. Jeżeli natomiast chodzi nam bardziej o to, aby przestać udręczać hałasami sąsiada mieszkającymi pod nami – lepsze będą płyty wymienione w drugiej kolejności.
izolacja akustyczna, panele podłogowe, izolacja akustyczna podłogi, izolacja akustyczna pomieszczeń, wyciszenie podłogi
Jaki podkład pod posadzkę?
Ze względu na rodzaj zastosowanego spoiwa rozróżnia się podkłady cementowe i gipsowe, tj. anhydrytowe. Wybór podkładu powinien być uzależniony od rodzaju podłoża, materiału, jakim planujemy wykończyć podłogę oraz od wilgotności pomieszczenia. Podkłady gipsowe są trwałe i wytrzymałe, ale w żadnym razie nie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza. Nie jest zatem dobrym pomysłem układanie ich w kuchni, łazience, garażu, czy na tarasie. Z kolei podkłady cementowe można stosować w pomieszczeniach wilgotnych, jak również na zewnątrz domu, ale wymagają one zbrojenia. Zbrojenie ma zadanie zmniejszyć skurcz cementu podczas schnięcia oraz wzmocnić dodatkowo podkład.
podłoga, podkład podłogowy, podłoga w domu, podkłady podłogowe, podkład cementowy, wyrównanie posadzki
Podkład zespolony, czy pływający?
Podkłady zespolone wychodzą z użytku w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeszcze do niedawna stosowano je na stropach wyższych kondygnacji, ale powoli rezygnuje się z tego i pozostawia miejsce dla tego rodzaju podkładów jedynie w pomieszczeniach nieogrzewanych typu garaż, czy piwnica. Zaletą jastrychów pływających jest to, że w przypadku podłóg na gruncie – warstwa oddzielająca stanowi jednocześnie barierę przeciwwilgociową. Ponadto jastrychy te układa się na warstwie izolacji termicznej oraz akustycznej, a bez tych izolacji buduje już w dzisiejszych czasach raczej mało kto. Jastrych pływający jest też jedynym słusznym wyborem w przypadku planowania podłóg z ogrzewaniem.
podłoga, podkład podłogowy, podłoga w domu, podkłady podłogowe, podkład cementowy, wyrównanie posadzki
Zobacz także