stropy/podłogi - poradnik

Jak rozróżniać akustyczne podkłady sztuczne?

izolacja akustyczna podłogiPośród podkładów sztucznych znaleźć można cały szereg różnorodnych materiałów, w tym również podkłady o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Większość producentów tych wyrobów dzieli płyty dźwiękochłonne na takie, które redukują dźwięki słyszalne w pomieszczeniu, w którym hałas powstał oraz takie, które zmniejszają słyszalność dźwięków w pomieszczeniu znajdującym się pod izolowaną podłogą. Jeśli zatem podłoga, którą zamierzamy wykończyć panelami usytuowana jest na parterze – powinniśmy zdecydować się na pierwsze z wymienionych. Jeżeli natomiast chodzi nam bardziej o to, aby przestać udręczać hałasami sąsiada mieszkającymi pod nami – lepsze będą płyty wymienione w drugiej kolejności.

Jaki podkład pod posadzkę?

podkład podłogowyZe względu na rodzaj zastosowanego spoiwa rozróżnia się podkłady cementowe i gipsowe, tj. anhydrytowe. Wybór podkładu powinien być uzależniony od rodzaju podłoża, materiału, jakim planujemy wykończyć podłogę oraz od wilgotności pomieszczenia. Podkłady gipsowe są trwałe i wytrzymałe, ale w żadnym razie nie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza. Nie jest zatem dobrym pomysłem układanie ich w kuchni, łazience, garażu, czy na tarasie. Z kolei podkłady cementowe można stosować w pomieszczeniach wilgotnych, jak również na zewnątrz domu, ale wymagają one zbrojenia. Zbrojenie ma zadanie zmniejszyć skurcz cementu podczas schnięcia oraz wzmocnić dodatkowo podkład.

Podkład zespolony, czy pływający?

zdjęcie 1Podkłady zespolone wychodzą z użytku w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeszcze do niedawna stosowano je na stropach wyższych kondygnacji, ale powoli rezygnuje się z tego i pozostawia miejsce dla tego rodzaju podkładów jedynie w pomieszczeniach nieogrzewanych typu garaż, czy piwnica. Zaletą jastrychów pływających jest to, że w przypadku podłóg na gruncie – warstwa oddzielająca stanowi jednocześnie barierę przeciwwilgociową. Ponadto jastrychy te układa się na warstwie izolacji termicznej oraz akustycznej, a bez tych izolacji buduje już w dzisiejszych czasach raczej mało kto. Jastrych pływający jest też jedynym słusznym wyborem w przypadku planowania podłóg z ogrzewaniem.

Zobacz także