ściany - poradnik

Jak poprawić izolacyjność akustyczną działowych ścian szkieletowych?

izolacja akustyczna ścianW ścianach szkieletowych za izolacyjność akustyczną odpowiada głównie warstwa izolacji z wełny mineralnej. Jednak nie tylko ona poprawi dźwiękoszczelność takich przegród. Niemniej ważna jest grubość okładziny. Izolacyjność wyraźnie wzrośnie, jeśli damy dwie warstwy płyt gipsowo-kartonowych. Okładzina osiągnie wówczas grubość 25 mm. Ze względów akustycznych lepiej jednak stosować jednorodne okładziny, na przykład z pojedynczych płyt grubości 25 mm.
Podczas budowy szkieletowych ścian działowych nie można również zapomnieć o oddylatowaniu konstrukcji od ścian, podłóg i sufitów pasem taśmy filcowej. Pamiętajmy też, że między wełną a okładziną z jednej strony trzeba zachować odstęp szerokości około 1 cm.
Niektórzy producenci płyt g-k polecają ponadto, aby pod dolnym profilem ściany wykonać w podkładzie podłogowy podłużne nacięcie, za pomocą szlifierki kątowej.

Czy farba strukturalna zamaskuje pęknięcia na ścianie?

pęknięcie tynkuTo zależy przede wszystkim od tego, czy pęknięcia te sięgają jedynie warstwy tynku, czy są wynikiem uszkodzenia muru. W drugim przypadku, nie tylko farba, ale i nowy tynk nic nie zmieni. Tu potrzebna jest porada dobrego inżyniera budowlanego i poważne naprawy konstrukcji domu.
Pęknięcia tynku i rysy można zamaskować farbą strukturalną pod warunkiem, że tynk nie odspoił się od ściany, na przykład w rezultacie zawilgocenia. Rysy możliwe do ukrycia pod powłoką z farby strukturalnej nie powinny być głębsze niż 2-3 mm. Tylko niektóre farby tego rodzaju ukryją głębsze rysy, pęknięcia lub nierówności.

Jak osuszyć piwnicę?

zdjęcie 1Skuteczne osuszenie piwnicy polega na usunięciu przyczyn powstawania wilgoci, a nie na niwelowaniu samych jej skutków. Zatem wypompowanie wody i zastosowanie preparatów grzybobójczych i przeciwpleśniowych nie załatwia sprawy, gdyż wilgoć wkrótce powróci. Tradycyjne osuszanie związane jest z poważnym remontem
i koniecznością wyłączenia z eksploatacji poszczególnych pomieszczeń. Istnieją, co prawda nowoczesne metody osuszania murów, np. metodą mikrofalową lub praktycznie bezobsługową metodą elektroosmozy, ale są one bardzo kosztowne, ponieważ wiążą się
z koniecznością użycia specjalistycznych urządzeń.

Zobacz także