stropy/podłogi - poradnik

Jak ocieplić strop nad nieogrzewaną piwnicą?

Docieplanie domu styropianem (fot. Henkel)
Dla stropów nad piwnicami nie ogrzewanymi i zamkniętymi przestrzeniami podpodłogowymi wartość współczynnika przenikania ciepła powinna wynosić nie więcej niż 0,60 W/(m²K). Parametr ten dla typowej, żelbetowej płyty stropowej będzie zbliżony, gdy strop ocieplimy od góry styropianem FS 20 o grubości około 8 cm. Styropian należy wówczas przykryć jeszcze warstwą ochronną z betonu o grubości 4-5 cm. Docieplić strop można także od spodu mocując do niego styropian FS 15 o podobnej grubości i zabezpieczając go tynkiem cienkowarstwowym - to rozwiązanie jest rzadziej spotykane.

Jak rozróżniać akustyczne podkłady sztuczne?

izolacja akustyczna podłogiPośród podkładów sztucznych znaleźć można cały szereg różnorodnych materiałów, w tym również podkłady o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Większość producentów tych wyrobów dzieli płyty dźwiękochłonne na takie, które redukują dźwięki słyszalne w pomieszczeniu, w którym hałas powstał oraz takie, które zmniejszają słyszalność dźwięków w pomieszczeniu znajdującym się pod izolowaną podłogą. Jeśli zatem podłoga, którą zamierzamy wykończyć panelami usytuowana jest na parterze – powinniśmy zdecydować się na pierwsze z wymienionych. Jeżeli natomiast chodzi nam bardziej o to, aby przestać udręczać hałasami sąsiada mieszkającymi pod nami – lepsze będą płyty wymienione w drugiej kolejności.

Jaki podkład pod posadzkę?

podkład podłogowyZe względu na rodzaj zastosowanego spoiwa rozróżnia się podkłady cementowe i gipsowe, tj. anhydrytowe. Wybór podkładu powinien być uzależniony od rodzaju podłoża, materiału, jakim planujemy wykończyć podłogę oraz od wilgotności pomieszczenia. Podkłady gipsowe są trwałe i wytrzymałe, ale w żadnym razie nie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza. Nie jest zatem dobrym pomysłem układanie ich w kuchni, łazience, garażu, czy na tarasie. Z kolei podkłady cementowe można stosować w pomieszczeniach wilgotnych, jak również na zewnątrz domu, ale wymagają one zbrojenia. Zbrojenie ma zadanie zmniejszyć skurcz cementu podczas schnięcia oraz wzmocnić dodatkowo podkład.

Zobacz także