ściany - poradnik

Jak ocieplić stary, drewniany dom?

dom z baliDomy starszego typu bardzo rzadko spełniają aktualne wymagania, co do izolacyjności termicznej. Zwłaszcza domy z drewna i bali potrzebują zastosowania dodatkowego ocieplenia. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ułożenie warstwy materiału izolacyjnego od wewnątrz. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że metoda ta przyczyni się do pomniejszenia powierzchni użytkowej pomieszczeń, której przeważnie w starszych budynkach nie jest zbyt wiele. Dlatego też częściej materiał ociepleni owy układa się na zewnątrz domu. Wówczas zachowujemy całą powierzchnię użytkową, unikamy powstania mostków termicznych w ścianach działowych, ale za to tracimy pierwotny wygląd starego domu z bali.

Jak działa ekran akustyczny?

granulat gumowyPodstawowym celem każdego ekranu akustycznego jest stworzenie miejsc, w które nie będą docierały fale akustyczne ze źródła dźwięku. Granulaty gumowe w połączeniu ze spoiwem wykorzystuje się głownie do budowy ekranów pochłaniających niepożądane dźwięki. Materiał absorpcyjny, jakim jest guma powoduje, że cześć fal nie wraca do środowiska, a zostaje pochłonięta przez ekran. Takie ekrany stosuje się najczęściej w narażonych na hałas zakładach pracy, jak również przy ruchliwych trasach szybkiego ruchu. Oprócz ekranów pochłaniających występują także ekrany odbijające oraz odbijająco – rozpraszające. Skuteczność wszystkich typów ekranów akustycznych zależy od izolacyjności akustycznej zastosowanego do ich wykonania materiału.

Czy można układać gładź na surowe mury?

gładź gipsowaProducenci gładzi, zwłaszcza gipsowych, zalecają, aby układało się je na warstwie tynku – gipsowego, cementowego lub cementowo-wapiennego. Można je nanosić na surowe ściany tylko wówczas, gdy będą one wystarczająco równe, ale też odporne na odkształcenia. Warunek ten właściwie spełnić mogą jedynie ściany z betonu lub keramzytobetonu – w postaci tak zwanej wielkiej płyty. Mury, nawet jeśli będą miały tak zwane pełne spoiny, mogą podlegać niewielkim odkształceniom. Nie będą one zagrażać ich konstrukcji, natomiast nie wykluczone, że doprowadziłyby do spękania gipsowej gładzi. Szkoda więc ryzykować i lepiej najpierw wykończyć ściany tynkiem i dopiero nanosić gładź.
Jeśli koniecznie chcemy robić gładź na surowych murach, sięgnijmy po gładź polimerową, sprzedawaną w wiaderkach. Jest ona na tyle elastyczna, że powinna poradzić sobie z niewielkimi odkształceniami ścian.

Zobacz także