termiczne i akustyczne - poradnik
Jak ochronić się przed hałasem pochodzącym od sąsiada zza ściany?
Ściany budynków wielorodzinnych najczęściej nie posiadają odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Niesie to za sobą przenoszenie się dźwięków z jednego lokalu do drugiego. Takie sytuacje prowadzą niestety do konfliktów międzysąsiedzkich i wzajemnej wrogości. Można temu zapobiec budując w swoim mieszkaniu tzw. przedściankę przy ścianie rozdzielającej skonfliktowanych właścicieli mieszkań. Do powyższego celu służą stalowe profile, płyty gipsowo – kartonowe oraz wypełnienie z wełny skalnej bądź szklanej. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że izolacja będzie skuteczna jedynie wówczas, kiedy wyeliminowane zostanie boczne przenoszenie dźwięków przez sufit, podłogę i ściany boczne. Na te miejsca należy zastosować specjalną taśmę izolacyjną, podklejając nią poszczególne profile. Dodatkowo izolacyjność akustyczną przedścianki poprawi w sposób zdecydowany jej podwójne okładzinowanie.
Jakie płyty nadają się do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach akustycznych?
Pomieszczenia typu sale konferencyjne, sale wykładowe, czy koncertowe ze względu na sposób ich przeznaczenia wymagają lepszej akustyki. Takich samych warunków możemy także potrzebować we własnym domu. Akustyka jest szczególnie ważna w gabinetach do pracy, pomieszczeniach, gdzie mamy zamiar używać instrumentów muzycznych lub ćwiczyć śpiew oraz chociażby w pokoju, w którym zamierzamy umieścić kino domowe. Do takich wnętrz świetnie nadają się perforowane płyty dźwiękochłonne. Jest to jeden z rodzajów płyt kartonowo – gipsowych, ale o szczególnych parametrach dźwiękochłonnych. Oprócz tego, że poprawiają akustykę danego wnętrza – zmniejszają też niepożądany w pomieszczeniach pogłos. Kiedy zastosuje się je do wykonania sufitu podwieszanego są w stanie zredukować echo o około 30%.
Jaki styropian na izolację akustyczną?
Standardowe płyty styropianowe są doskonałe do wykonywania izolacji cieplnej budynku, ale nie nadają się jako izolator akustyczny. Jeśli jednak styropian podda się odpowiedniej obróbce mechanicznej – zmienia on swoje właściwości i staje się doskonale dźwiękochłonnym materiałem budowlanym. W taki właśnie sposób powstają płyty z akustycznego styropianu podłogowego. Dostępne na rynku płyty posiadają różny stopień tłumienia dźwięków i znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budownictwie wielorodzinnym. W drugim z wymienionych przypadków stanowią barierę akustyczną pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku. W domach jednorodzinnych stosuje się je najczęściej pod tzw. podłogi pływające. Dodatkową zaletą tego rodzaju płyt jest ich lekkość, która przyczynia się do łatwości obróbki materiału oraz jego montażu.
Zobacz także