termiczne i akustyczne - poradnik

Jak ochronić się przed hałasem pochodzącym od sąsiada zza ściany?

zdjęcie 1Ściany budynków wielorodzinnych najczęściej nie posiadają odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Niesie to za sobą przenoszenie się dźwięków z jednego lokalu do drugiego. Takie sytuacje prowadzą niestety do konfliktów międzysąsiedzkich i wzajemnej wrogości. Można temu zapobiec budując w swoim mieszkaniu tzw. przedściankę przy ścianie rozdzielającej skonfliktowanych właścicieli mieszkań. Do powyższego celu służą stalowe profile, płyty gipsowo – kartonowe oraz wypełnienie z wełny skalnej bądź szklanej. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że izolacja będzie skuteczna jedynie wówczas, kiedy wyeliminowane zostanie boczne przenoszenie dźwięków przez sufit, podłogę i ściany boczne. Na te miejsca należy zastosować specjalną taśmę izolacyjną, podklejając nią poszczególne profile. Dodatkowo izolacyjność akustyczną przedścianki poprawi w sposób zdecydowany jej podwójne okładzinowanie. 

Jakie płyty nadają się do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach akustycznych?

płyty karton - gipsPomieszczenia typu sale konferencyjne, sale wykładowe, czy koncertowe ze względu na sposób ich przeznaczenia wymagają lepszej akustyki. Takich samych warunków możemy także potrzebować we własnym domu. Akustyka jest szczególnie ważna w gabinetach do pracy, pomieszczeniach, gdzie mamy zamiar używać instrumentów muzycznych lub ćwiczyć śpiew oraz chociażby w pokoju, w którym zamierzamy umieścić kino domowe. Do takich wnętrz świetnie nadają się perforowane płyty dźwiękochłonne. Jest to jeden z rodzajów płyt kartonowo – gipsowych, ale o szczególnych parametrach dźwiękochłonnych. Oprócz tego, że poprawiają akustykę danego wnętrza – zmniejszają też niepożądany w pomieszczeniach pogłos. Kiedy zastosuje się je do wykonania sufitu podwieszanego są w stanie zredukować echo o około 30%.

Jaki styropian na izolację akustyczną?

Standardowe płyty styropianowe są doskonałe do wykonywania izolacji cieplnej budynku, ale nie nadają się jako izolator akustyczny. Jeśli jednak styropian podda się odpowiedniej obróbce mechanicznej – zmienia on swoje właściwości i staje się doskonale dźwiękochłonnym materiałem budowlanym. W taki właśnie sposób powstają płyty z akustycznego styropianu podłogowego. Dostępne na rynku płyty posiadają różny stopień tłumienia dźwięków i znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budownictwie wielorodzinnym. W drugim z wymienionych przypadków stanowią barierę akustyczną pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku. W domach jednorodzinnych stosuje się je najczęściej pod tzw. podłogi pływające. Dodatkową zaletą tego rodzaju płyt jest ich lekkość, która przyczynia się do łatwości obróbki materiału oraz jego montażu.

Zobacz także