ściany - poradnik

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła

dom energooszczędnyŚciany zewnętrzne, dach oraz okna i drzwi podlegają odrębnym regulacjom odnośnie posiadanego przez te elementy współczynnika przenikania ciepła. Maksymalną wartość tego parametru określają normy zawarte w polskim Prawie Budowlanym. Im współczynnik przenikania ciepła dla danej przegrody budowlanej jest mniejszy – tym lepiej dla nas. Oznacza to bowiem, że straty ciepła z naszego domu nie są znaczne, co jednocześnie przyczynia się do oszczędności pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie. Jednak samodzielne obliczenie współczynnika U dla danej przegrody, okien lub drzwi zewnętrznych nie jest wcale proste i zadanie powinno powierzyć się specjaliście. Do obliczeń służą bowiem skomplikowane wzory matematyczne, do których prawidłowego zastosowania potrzeba fachowej wiedzy z zakresu inżynierii budowlanej.

Izolacja ścian zewnętrznych

zdjęcie 1Ściany domów jednorodzinnych wzniesionych przed laty różnią się zdecydowanie od tych, które powstają aktualnie. Przede wszystkim jest to wynikiem obostrzeń dotyczących współczynnika przenikania ciepła, jaki powinien im odpowiadać. Dawniej do budowy ścian stosowano materiały o kiepskiej jakości i nie przywiązywano wagi do staranności ich wykończenia. O szczelnej i nieprzerwanej warstwie materiału izolacyjnego praktycznie nikt nawet nie słyszał. Aktualnie, izolację ścian zewnętrznych dopasowuje się do ich grubości oraz materiału, z jakiego zostały one wykonane. Wprawdzie, lepszy współczynnik przenikania ciepła można uzyskać przy zastosowaniu ocieplenia o grubości 20 cm. Jednak trzeba wiedzieć, że inwestycja w styropian lub wełnę mineralną będzie wtedy większa i dłużej trzeba będzie poczekać na jej zwrot. Optymalne rozwiązanie dla ścian zewnętrznych to materiał izolacyjny o grubości 15 cm. Osiąga się wówczas współczynnik przenikania ciepła dla tych przegród budowlanych na poziomie 2,23W/m²K.

Jak ocieplić stary, drewniany dom?

dom z baliDomy starszego typu bardzo rzadko spełniają aktualne wymagania, co do izolacyjności termicznej. Zwłaszcza domy z drewna i bali potrzebują zastosowania dodatkowego ocieplenia. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ułożenie warstwy materiału izolacyjnego od wewnątrz. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że metoda ta przyczyni się do pomniejszenia powierzchni użytkowej pomieszczeń, której przeważnie w starszych budynkach nie jest zbyt wiele. Dlatego też częściej materiał ociepleni owy układa się na zewnątrz domu. Wówczas zachowujemy całą powierzchnię użytkową, unikamy powstania mostków termicznych w ścianach działowych, ale za to tracimy pierwotny wygląd starego domu z bali.

Zobacz także