ściany - poradnik

Jak działa ekran akustyczny?

granulat gumowyPodstawowym celem każdego ekranu akustycznego jest stworzenie miejsc, w które nie będą docierały fale akustyczne ze źródła dźwięku. Granulaty gumowe w połączeniu ze spoiwem wykorzystuje się głownie do budowy ekranów pochłaniających niepożądane dźwięki. Materiał absorpcyjny, jakim jest guma powoduje, że cześć fal nie wraca do środowiska, a zostaje pochłonięta przez ekran. Takie ekrany stosuje się najczęściej w narażonych na hałas zakładach pracy, jak również przy ruchliwych trasach szybkiego ruchu. Oprócz ekranów pochłaniających występują także ekrany odbijające oraz odbijająco – rozpraszające. Skuteczność wszystkich typów ekranów akustycznych zależy od izolacyjności akustycznej zastosowanego do ich wykonania materiału.

Czy można układać gładź na surowe mury?

gładź gipsowaProducenci gładzi, zwłaszcza gipsowych, zalecają, aby układało się je na warstwie tynku – gipsowego, cementowego lub cementowo-wapiennego. Można je nanosić na surowe ściany tylko wówczas, gdy będą one wystarczająco równe, ale też odporne na odkształcenia. Warunek ten właściwie spełnić mogą jedynie ściany z betonu lub keramzytobetonu – w postaci tak zwanej wielkiej płyty. Mury, nawet jeśli będą miały tak zwane pełne spoiny, mogą podlegać niewielkim odkształceniom. Nie będą one zagrażać ich konstrukcji, natomiast nie wykluczone, że doprowadziłyby do spękania gipsowej gładzi. Szkoda więc ryzykować i lepiej najpierw wykończyć ściany tynkiem i dopiero nanosić gładź.
Jeśli koniecznie chcemy robić gładź na surowych murach, sięgnijmy po gładź polimerową, sprzedawaną w wiaderkach. Jest ona na tyle elastyczna, że powinna poradzić sobie z niewielkimi odkształceniami ścian.

Jak uszczelnić połączenia bali?

W tradycyjnym budownictwie ludowym styki między balami wypełniano warkoczami ze słomy. Czynność ta nazywała się „optyk”. Choć umiejętność ta nie zaginęła i są jeszcze specjaliści od takiej pracy, coraz więcej wykonawców wybiera prostsze metody. Chyba najpopularniejsze z nich to umieszczanie między balami pasów filcu lub rozprężnych taśm z gąbki, impregnowanych preparatem hydrofobizującym. Materiały takie zapewniają, że nawet kiedy bale z czasem nieco się wypaczą, na stykach między nimi nie powstaną szpary. Uszczelnienie zapewnia też większą jednorodność ścian pod względem izolacyjności termicznej.

Zobacz także