ściany - poradnik

Izolacja transparentna - zastosowanie

izolacja transparentnaIzolację transparentną można stosować zarówno w przegrodach zewnętrznych budynku, jak i w ścianach działowych oraz w przegrodach przezroczystych, tj. różnego rodzaju przeszkleniach. Najbardziej popularne jest zastosowanie w przegrodach przeszklonych - wypełnienie zespolonych zestawów szyb okiennych materiałem transparentnym podnosi poziom ich izolacyjności cieplnej, poprawia izolacyjność akustyczną oraz przyczynia się do równomiernego rozproszenia światła naturalnego.

Izolacja transparentna i aktywne pozyskiwanie energii słonecznej

izolacja transparentna (fot. live.pege.org)Izolacja transparentna znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Sprawdza się w cieczowych kolektorach słonecznych, które służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak również w układach magazynujących ciepło, tj. sztuczne zbiorniki słoneczne, czy stawy naturalne. Stosuje się ją też przy produkcji osłon kolektorów, ponieważ znacznie obniża straty ciepła z absorbera.

Izolacja transparentna - koszty i zyski

zdjęcie 1Izolacje transparentne nie są jeszcze popularne w budownictwie. Niewielkie zainteresowanie architektów i inwestorów wynika przede wszystkim z wysokiej ceny produktu. Koszty związane z zastosowaniem izolacji transparentnej w budynku są stosunkowo wysokie ale jej późniejsze funkcjonowanie równie opłacalne. Izolacja transparentna nie tylko chroni przed utratą ciepła z pomieszczeń ale dodatkowo przyczynia się w sposób znaczący do pozyskiwania i wykorzystywania energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym i jednocześnie obniża zapotrzebowanie na chłód w czasie upałów.

Zobacz także