ściany - poradnik

Izolacja transparentna - koszty i zyski

zdjęcie 1Izolacje transparentne nie są jeszcze popularne w budownictwie. Niewielkie zainteresowanie architektów i inwestorów wynika przede wszystkim z wysokiej ceny produktu. Koszty związane z zastosowaniem izolacji transparentnej w budynku są stosunkowo wysokie ale jej późniejsze funkcjonowanie równie opłacalne. Izolacja transparentna nie tylko chroni przed utratą ciepła z pomieszczeń ale dodatkowo przyczynia się w sposób znaczący do pozyskiwania i wykorzystywania energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym i jednocześnie obniża zapotrzebowanie na chłód w czasie upałów.

Z jakich materiałów izolacje cieplne?

ocieplenie domuNajpopularniejszymi materiałami, służącymi jako izolatory ciepła są styropian i wełna mineralna. Styropianem częściej ociepla się ściany zewnętrzne, natomiast wełną mineralną połacie dachowe. Innowacyjność w dziedzinie izolacji stanowi ostatnimi czasy specjalna folia termoizolacyjna. Jest bardzo prosta w montażu, lekka i cienka. W przypadku jej zastosowania grubość warstwy izolacyjnej wynosi zaledwie 1-2 cm. Doskonale zatrzymuje ciepło w pomieszczeniach i odbija promienie słoneczne w czasie upałów. Mniej popularnymi materiałami termoizolacyjnymi są: poliuretan PIR, polistyren ekstrudowany oraz płyty drzewno-magnezytowe.

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła

dom energooszczędnyŚciany zewnętrzne, dach oraz okna i drzwi podlegają odrębnym regulacjom odnośnie posiadanego przez te elementy współczynnika przenikania ciepła. Maksymalną wartość tego parametru określają normy zawarte w polskim Prawie Budowlanym. Im współczynnik przenikania ciepła dla danej przegrody budowlanej jest mniejszy – tym lepiej dla nas. Oznacza to bowiem, że straty ciepła z naszego domu nie są znaczne, co jednocześnie przyczynia się do oszczędności pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie. Jednak samodzielne obliczenie współczynnika U dla danej przegrody, okien lub drzwi zewnętrznych nie jest wcale proste i zadanie powinno powierzyć się specjaliście. Do obliczeń służą bowiem skomplikowane wzory matematyczne, do których prawidłowego zastosowania potrzeba fachowej wiedzy z zakresu inżynierii budowlanej.

Zobacz także