ściany - poradnik

Izolacja transparentna i aktywne pozyskiwanie energii słonecznej

izolacja transparentna (fot. live.pege.org)Izolacja transparentna znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Sprawdza się w cieczowych kolektorach słonecznych, które służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak również w układach magazynujących ciepło, tj. sztuczne zbiorniki słoneczne, czy stawy naturalne. Stosuje się ją też przy produkcji osłon kolektorów, ponieważ znacznie obniża straty ciepła z absorbera.

Izolacja transparentna - koszty i zyski

zdjęcie 1Izolacje transparentne nie są jeszcze popularne w budownictwie. Niewielkie zainteresowanie architektów i inwestorów wynika przede wszystkim z wysokiej ceny produktu. Koszty związane z zastosowaniem izolacji transparentnej w budynku są stosunkowo wysokie ale jej późniejsze funkcjonowanie równie opłacalne. Izolacja transparentna nie tylko chroni przed utratą ciepła z pomieszczeń ale dodatkowo przyczynia się w sposób znaczący do pozyskiwania i wykorzystywania energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym i jednocześnie obniża zapotrzebowanie na chłód w czasie upałów.

Z jakich materiałów izolacje cieplne?

ocieplenie domuNajpopularniejszymi materiałami, służącymi jako izolatory ciepła są styropian i wełna mineralna. Styropianem częściej ociepla się ściany zewnętrzne, natomiast wełną mineralną połacie dachowe. Innowacyjność w dziedzinie izolacji stanowi ostatnimi czasy specjalna folia termoizolacyjna. Jest bardzo prosta w montażu, lekka i cienka. W przypadku jej zastosowania grubość warstwy izolacyjnej wynosi zaledwie 1-2 cm. Doskonale zatrzymuje ciepło w pomieszczeniach i odbija promienie słoneczne w czasie upałów. Mniej popularnymi materiałami termoizolacyjnymi są: poliuretan PIR, polistyren ekstrudowany oraz płyty drzewno-magnezytowe.

Zobacz także