ściany - poradnik

Izolacja ścian zewnętrznych

zdjęcie 1Ściany domów jednorodzinnych wzniesionych przed laty różnią się zdecydowanie od tych, które powstają aktualnie. Przede wszystkim jest to wynikiem obostrzeń dotyczących współczynnika przenikania ciepła, jaki powinien im odpowiadać. Dawniej do budowy ścian stosowano materiały o kiepskiej jakości i nie przywiązywano wagi do staranności ich wykończenia. O szczelnej i nieprzerwanej warstwie materiału izolacyjnego praktycznie nikt nawet nie słyszał. Aktualnie, izolację ścian zewnętrznych dopasowuje się do ich grubości oraz materiału, z jakiego zostały one wykonane. Wprawdzie, lepszy współczynnik przenikania ciepła można uzyskać przy zastosowaniu ocieplenia o grubości 20 cm. Jednak trzeba wiedzieć, że inwestycja w styropian lub wełnę mineralną będzie wtedy większa i dłużej trzeba będzie poczekać na jej zwrot. Optymalne rozwiązanie dla ścian zewnętrznych to materiał izolacyjny o grubości 15 cm. Osiąga się wówczas współczynnik przenikania ciepła dla tych przegród budowlanych na poziomie 2,23W/m²K.

Jak ocieplić stary, drewniany dom?

dom z baliDomy starszego typu bardzo rzadko spełniają aktualne wymagania, co do izolacyjności termicznej. Zwłaszcza domy z drewna i bali potrzebują zastosowania dodatkowego ocieplenia. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ułożenie warstwy materiału izolacyjnego od wewnątrz. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że metoda ta przyczyni się do pomniejszenia powierzchni użytkowej pomieszczeń, której przeważnie w starszych budynkach nie jest zbyt wiele. Dlatego też częściej materiał ociepleni owy układa się na zewnątrz domu. Wówczas zachowujemy całą powierzchnię użytkową, unikamy powstania mostków termicznych w ścianach działowych, ale za to tracimy pierwotny wygląd starego domu z bali.

Jak działa ekran akustyczny?

granulat gumowyPodstawowym celem każdego ekranu akustycznego jest stworzenie miejsc, w które nie będą docierały fale akustyczne ze źródła dźwięku. Granulaty gumowe w połączeniu ze spoiwem wykorzystuje się głownie do budowy ekranów pochłaniających niepożądane dźwięki. Materiał absorpcyjny, jakim jest guma powoduje, że cześć fal nie wraca do środowiska, a zostaje pochłonięta przez ekran. Takie ekrany stosuje się najczęściej w narażonych na hałas zakładach pracy, jak również przy ruchliwych trasach szybkiego ruchu. Oprócz ekranów pochłaniających występują także ekrany odbijające oraz odbijająco – rozpraszające. Skuteczność wszystkich typów ekranów akustycznych zależy od izolacyjności akustycznej zastosowanego do ich wykonania materiału.

Zobacz także