termiczne i akustyczne - poradnik

Izolacja akustyczna na bazie kauczuku syntetycznego

Izolacja kauczukowa
Izolacje na bazie kauczuku syntetycznego pochłaniają niechciane dźwięki i znacząco ograniczają przenoszenie hałasu.
Izolacja akustyczna na bazie kauczuku syntetycznego nie tylko pochłania niepożądane dźwięki, ale również poprzez wyciszenie wibracji  - ogranicza przenoszenie hałasu. Jest to izolacja o zwiększonej chłonności akustycznej dla poszczególnych częstotliwości dźwięku. Stanowi alternatywę dla wielowarstwowych barier piankowych, gdyż posiada względnie dużą gęstość i wysoki współczynnik tłumienia. To przyczynia się bezpośrednio do skutecznej redukcji przenoszonego hałasu. Pozwala również zredukować hałas strukturalny w budynku i nadaje się, jako podkład izolacyjny pod wszelkiego rodzaju elementy, których wibracja może być przenoszona na strukturę budynku.

Jak ochronić się przed hałasem pochodzącym od sąsiada zza ściany?

zdjęcie 1Ściany budynków wielorodzinnych najczęściej nie posiadają odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Niesie to za sobą przenoszenie się dźwięków z jednego lokalu do drugiego. Takie sytuacje prowadzą niestety do konfliktów międzysąsiedzkich i wzajemnej wrogości. Można temu zapobiec budując w swoim mieszkaniu tzw. przedściankę przy ścianie rozdzielającej skonfliktowanych właścicieli mieszkań. Do powyższego celu służą stalowe profile, płyty gipsowo – kartonowe oraz wypełnienie z wełny skalnej bądź szklanej. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że izolacja będzie skuteczna jedynie wówczas, kiedy wyeliminowane zostanie boczne przenoszenie dźwięków przez sufit, podłogę i ściany boczne. Na te miejsca należy zastosować specjalną taśmę izolacyjną, podklejając nią poszczególne profile. Dodatkowo izolacyjność akustyczną przedścianki poprawi w sposób zdecydowany jej podwójne okładzinowanie. 

Jakie płyty nadają się do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach akustycznych?

płyty karton - gipsPomieszczenia typu sale konferencyjne, sale wykładowe, czy koncertowe ze względu na sposób ich przeznaczenia wymagają lepszej akustyki. Takich samych warunków możemy także potrzebować we własnym domu. Akustyka jest szczególnie ważna w gabinetach do pracy, pomieszczeniach, gdzie mamy zamiar używać instrumentów muzycznych lub ćwiczyć śpiew oraz chociażby w pokoju, w którym zamierzamy umieścić kino domowe. Do takich wnętrz świetnie nadają się perforowane płyty dźwiękochłonne. Jest to jeden z rodzajów płyt kartonowo – gipsowych, ale o szczególnych parametrach dźwiękochłonnych. Oprócz tego, że poprawiają akustykę danego wnętrza – zmniejszają też niepożądany w pomieszczeniach pogłos. Kiedy zastosuje się je do wykonania sufitu podwieszanego są w stanie zredukować echo o około 30%.

Zobacz także