hydroizolacje - poradnik

Ile kosztują prace hydroizolacyjne i okładzinowe w basenach?

zdjęcie 1Tego rodzaju prace są pracami najtrudniejszymi i zarazem najbardziej pracochłonnymi podczas wykonywania basenów. Toteż wniosek może być jeden i nasuwać myśl, że jest to najbardziej kosztowna część robót budowlanych podczas powstawania basenów. Prace te wymagają zarówno fachowej wprawy, jak i odpowiedniej wiedzy na temat łączenia poszczególnych rodzajów materiałów. Niedopuszczalne jest np. stosowanie w określonych sytuacjach produktów pochodzących od różnych producentów, jak również nie powinna mieć miejsca nieznajomość przez fachowców obowiązujących w Polsce norm budowlanych i innych zagadnień związanych z nowoczesnymi technologiami, stosowanymi w budownictwie.  Wszystko to powoduje znaczne zwiększenie kosztów oraz sprawia, że poprzez poprawnie wykonaną hydroizolację basenu – zaczyna się liczyć całe wydatki związane z jego powstaniem i późniejszą eksploatacją.

Z czego okładzina do basenu?

basen przy domuOkładzina basenowa może być wykonana z różnych materiałów. Do wyłożenia niecki nadają się wykładziny z PCV i inne poliestrowe wykładziny. Nieckę, która jest wykonana z wodonieprzepuszczalnego betonu można także pomalować specjalną farbą basenową. Wszystkie wspomniane powyżej rozwiązania nie dają jednak takich efektów estetycznych, jak okładzina wykonana z ceramiki basenowej lub szklanej mozaiki. Ostatnia z wymienionych form okładzinowania basenów jest wprawdzie najdroższa, ale zarazem daje możliwość tworzenia niepowtarzalnych i bardzo skomplikowanych wzorów kolorystycznych oraz dekoracyjnych. Basen wykończony szklaną mozaiką może stać się zatem prawdziwym działem sztuki.

Jakie materiały do izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych?

zdjęcie 1Do zabezpieczenia domu przed skutkami wilgoci oraz przed dostaniem się wody do jego dolnych partii niegdyś najczęściej używano tradycyjnych pap. Aktualnie stosuje się w dalszym ciągu zaprawy cementowe, ale zmodyfikowane żywicami syntetycznymi, które zapewniają im wodoszczelność. Popularne są folie hydroizolacyjne oraz materiały bitumiczne. Ostatnie z wymienionych występują w postaci mas, lepików, emulsji i roztworów. Dobrze sprawdzają się też materiały bentonitowe, które za sprawą bentonitu sodowego w swoim składzie – chłonąc wodę – tworzą w izolacjach warstwy nieprzepuszczalnego żelu.

Zobacz także