hydroizolacje - poradnik
Ile kosztują prace hydroizolacyjne i okładzinowe w basenach?
Tego rodzaju prace są pracami najtrudniejszymi i zarazem najbardziej pracochłonnymi podczas wykonywania basenów. Toteż wniosek może być jeden i nasuwać myśl, że jest to najbardziej kosztowna część robót budowlanych podczas powstawania basenów. Prace te wymagają zarówno fachowej wprawy, jak i odpowiedniej wiedzy na temat łączenia poszczególnych rodzajów materiałów. Niedopuszczalne jest np. stosowanie w określonych sytuacjach produktów pochodzących od różnych producentów, jak również nie powinna mieć miejsca nieznajomość przez fachowców obowiązujących w Polsce norm budowlanych i innych zagadnień związanych z nowoczesnymi technologiami, stosowanymi w budownictwie. Wszystko to powoduje znaczne zwiększenie kosztów oraz sprawia, że poprzez poprawnie wykonaną hydroizolację basenu – zaczyna się liczyć całe wydatki związane z jego powstaniem i późniejszą eksploatacją.
hydroizolacja basenów, hydroizolacja basenu, hydroizolacja do basenu, hydroizolacja niecki basenowej
Z czego okładzina do basenu?
Okładzina basenowa może być wykonana z różnych materiałów. Do wyłożenia niecki nadają się wykładziny z PCV i inne poliestrowe wykładziny. Nieckę, która jest wykonana z wodonieprzepuszczalnego betonu można także pomalować specjalną farbą basenową. Wszystkie wspomniane powyżej rozwiązania nie dają jednak takich efektów estetycznych, jak okładzina wykonana z ceramiki basenowej lub szklanej mozaiki. Ostatnia z wymienionych form okładzinowania basenów jest wprawdzie najdroższa, ale zarazem daje możliwość tworzenia niepowtarzalnych i bardzo skomplikowanych wzorów kolorystycznych oraz dekoracyjnych. Basen wykończony szklaną mozaiką może stać się zatem prawdziwym działem sztuki.
basen ogrodowy, basen przy domu, basen, wykładzina pcv, basen przed domem, okładzina basenowa
Jakie materiały do izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych?
Do zabezpieczenia domu przed skutkami wilgoci oraz przed dostaniem się wody do jego dolnych partii niegdyś najczęściej używano tradycyjnych pap. Aktualnie stosuje się w dalszym ciągu zaprawy cementowe, ale zmodyfikowane żywicami syntetycznymi, które zapewniają im wodoszczelność. Popularne są folie hydroizolacyjne oraz materiały bitumiczne. Ostatnie z wymienionych występują w postaci mas, lepików, emulsji i roztworów. Dobrze sprawdzają się też materiały bentonitowe, które za sprawą bentonitu sodowego w swoim składzie – chłonąc wodę – tworzą w izolacjach warstwy nieprzepuszczalnego żelu.
Zobacz także