stropy/podłogi - poradnik

Gdzie stosować maty akustyczne?

granulat gumowyMaty akustyczne z granulatów gumowych mają potwierdzoną przeprowadzonymi badaniami dźwiękochłonność. Należy stosować je wszędzie tam, gdzie hałas staje się uciążliwy oraz w miejscach, gdzie chcemy go eliminować. Maty znajdują zastosowanie głownie jako podkłady podłogowe. Położone np. pod panele laminowane ograniczają dźwięk stawianych kroków o około 20 dB. Nadają się do domów jednorodzinnych oraz do wszelkiego rodzaju instytucji pożytku publicznego. Można nimi także wykładać ściany oraz dachy budynków. Jako membrany akustyczne są stosowane w tunelach kolejowych oraz stacjach metra. Często wykorzystuje się je także do wykonywania  obudów maszyn i urządzeń przemysłowych.

Jak rozróżniać akustyczne podkłady sztuczne?

izolacja akustyczna podłogiPośród podkładów sztucznych znaleźć można cały szereg różnorodnych materiałów, w tym również podkłady o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Większość producentów tych wyrobów dzieli płyty dźwiękochłonne na takie, które redukują dźwięki słyszalne w pomieszczeniu, w którym hałas powstał oraz takie, które zmniejszają słyszalność dźwięków w pomieszczeniu znajdującym się pod izolowaną podłogą. Jeśli zatem podłoga, którą zamierzamy wykończyć panelami usytuowana jest na parterze – powinniśmy zdecydować się na pierwsze z wymienionych. Jeżeli natomiast chodzi nam bardziej o to, aby przestać udręczać hałasami sąsiada mieszkającymi pod nami – lepsze będą płyty wymienione w drugiej kolejności.

Jaki podkład pod posadzkę?

podkład podłogowyZe względu na rodzaj zastosowanego spoiwa rozróżnia się podkłady cementowe i gipsowe, tj. anhydrytowe. Wybór podkładu powinien być uzależniony od rodzaju podłoża, materiału, jakim planujemy wykończyć podłogę oraz od wilgotności pomieszczenia. Podkłady gipsowe są trwałe i wytrzymałe, ale w żadnym razie nie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza. Nie jest zatem dobrym pomysłem układanie ich w kuchni, łazience, garażu, czy na tarasie. Z kolei podkłady cementowe można stosować w pomieszczeniach wilgotnych, jak również na zewnątrz domu, ale wymagają one zbrojenia. Zbrojenie ma zadanie zmniejszyć skurcz cementu podczas schnięcia oraz wzmocnić dodatkowo podkład.

Zobacz także