fundamenty - poradnik

Gdzie można stosować Xypex?

Unikalna izolacja, jaką jest Xypex znajduje zastosowanie w budownictwie lądowym oraz wodnym. Budownictwo jednorodzinne – omawiany preparat wykorzystuje najczęściej do wykonywania izolacji przeciwwodnych ścian fundamentowych domów. Doskonała metoda na zabezpieczenie domu na podmokłym lub zalewowym terenie. Za sprawą Xypexu beton staje się całkowicie nieprzepuszczalny dla wody i innych płynów, co powoduje, że w domowej piwnicy zawsze będzie sucho i przytulnie. Preparat znajduje także zastosowanie w przemyśle oraz podczas wznoszenia mostów, wiaduktów, izolowania tuneli, tras metra, itp.

fundamenty domu

Czy Xypex jest preparatem toksycznym?

Xypex jest środkiem całkowicie nietoksycznym i w pełni bezpiecznym. Może być z powodzeniem stosowany w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ nie zawiera lotnych nośników organicznych. Spokojnie można stosować go także w miejscach, które pozostają w bezpośrednim kontakcie z wodą pitną lub artykułami spożywczymi. W Polsce na powyższy kontakt Xypexu z żywnością zezwala akceptacja tego produktu przez Państwowy Zakład Higieny. Na świecie obowiązują decyzje innych instytutów, ale wszystkie wyrażają pełną aprobatę dla Xypexu.

izolacja przeciwwodna - Xypex

Na jakim gruncie izolacja fundamentu typu lekkiego?

zdjęcie 1Hydroizolację typu lekkiego można stosować na gruntach piaszczystych i łatwo przepuszczalnych. Dodatkowym warunkiem umożliwiającym zastosowanie izolacji najlżejszego kalibru jest poziom wód gruntowych. Musi on być niższy, aniżeli poziom posadowienia fundamentów domu. Do wykonania takiej izolacji najczęściej stosuje się elastyczne masy asfaltowo – kauczukowe, które nakłada się w dwóch lub trzech warstwach na zagruntowane podłoże. Podłoże to może też stanowić papa podkładowa lub folia izolacyjna. Do zrobienia izolacji podpodłogowej również używa się folii izolacyjnej. Kładzie się ją w dwóch warstwach i łączy z izolacją poziomą ław fundamentowych.

Zobacz także