stropy/podłogi - poradnik

Czy podkład podłogowy wymaga zbrojenia?

zdjęcie 1Zbrojenie podkładu jest konieczne lub też nie w zależności od jego rodzaju. Podkładów anhydrytowych, tj. gipsowych nie zbroi się, ponieważ nie mają one skłonności do kurczenia się w czasie schnięcia. Są też wystarczająco wytrzymałe. Natomiast podkłady cementowe trzeba zbroić w celu ograniczenia skurczu podczas schnięcia i dodatkowego ich wzmocnienia. Do wykonania zbrojenia wylewek cementowych wykorzystuje się pręty zbrojeniowe lub stosuje stalową siatkę. Zbrojenia wykonuje się na całej powierzchni podkładu, a niektórych sytuacjach dozbraja go w miejscach szczególnie narażonych na obciążenia. W punktach newralgicznych podłogi z podkładem cementowym warto użyć prętów o średnicy 10 – 12 mm.

Jak rozróżniać akustyczne podkłady sztuczne?

izolacja akustyczna podłogiPośród podkładów sztucznych znaleźć można cały szereg różnorodnych materiałów, w tym również podkłady o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Większość producentów tych wyrobów dzieli płyty dźwiękochłonne na takie, które redukują dźwięki słyszalne w pomieszczeniu, w którym hałas powstał oraz takie, które zmniejszają słyszalność dźwięków w pomieszczeniu znajdującym się pod izolowaną podłogą. Jeśli zatem podłoga, którą zamierzamy wykończyć panelami usytuowana jest na parterze – powinniśmy zdecydować się na pierwsze z wymienionych. Jeżeli natomiast chodzi nam bardziej o to, aby przestać udręczać hałasami sąsiada mieszkającymi pod nami – lepsze będą płyty wymienione w drugiej kolejności.

Czy stosować płyty gipsowo-kartonowe pod posadzki?

Płyty gipsowo-kartonowe postaci suchych jastrychów są dobrymi podkładami pod posadzki zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej. Na płytach podłogowych można układać wykładziny, panele podłogowe, klepkę, mozaikę oraz terakotę.

panele podłogowe

Zobacz także