fundamenty - poradnik

Czy ocieplać fundamenty?

zdjęcie 1Konieczność wykonania ocieplenia pod podłogą usytuowaną tuz ponad gruntem jest całkowicie bezdyskusyjna. Przyczynia się to do komfortu użytkowania poszczególnych pomieszczeń domu i wpływa na oszczędność zużywanej energii. Do ocieplenia podpodłogowego używa się płyt ze styropianu. Im grubość ułożonych warstw jest większa, tym lepiej. Minimalna grubość takiego ocieplenia to 10 cm, ale może mieć ono nawet 40 cm grubości. Lepsze parametry termoizolacyjne niż styropian posiada polistyren ekstrudowany. Wtedy grubość warstwy izolacyjnej można zmniejszyć o 1 – 2 cm. Ściany fundamentowe ociepla się w zależności od poziomu wyniesienia podłogi parteru budynku ponad poziom terenu. Nie ma takiej konieczności, jeżeli podłoga parteru domu znajduje się ponad 50 cm nad poziomem terenu.

Trwałość preparatu Xypex

W przeciwieństwie do pozostałych metod ochrony betonu przed działaniem wody – Xypex jest materiałem bardzo trwałym, ponieważ rozrost kryształów nie zanika w normalnych warunkach. Natomiast podczas każdorazowego dostania się wody do betonu – proces krystalizacji preparatu wznawia się samoistnie. To powoduje, że jest on praktycznie niezniszczalny i spełnia swoją rolę bardzo długo. Wprawdzie nie jest to środek tani, ale inwestycja w innowacyjną izolację jest w pełni opłacalna.

izolacja fundamentów

Gdzie można stosować Xypex?

Unikalna izolacja, jaką jest Xypex znajduje zastosowanie w budownictwie lądowym oraz wodnym. Budownictwo jednorodzinne – omawiany preparat wykorzystuje najczęściej do wykonywania izolacji przeciwwodnych ścian fundamentowych domów. Doskonała metoda na zabezpieczenie domu na podmokłym lub zalewowym terenie. Za sprawą Xypexu beton staje się całkowicie nieprzepuszczalny dla wody i innych płynów, co powoduje, że w domowej piwnicy zawsze będzie sucho i przytulnie. Preparat znajduje także zastosowanie w przemyśle oraz podczas wznoszenia mostów, wiaduktów, izolowania tuneli, tras metra, itp.

fundamenty domu

Zobacz także