stropy/podłogi - poradnik
Czy na tarasach i balkonach, bezpośrednio na hydroizolacji można kłaść płytki?
Tradycyjnie układaną hydroizolację balkonów i tarasów bezwarunkowo trzeba było przykrywać warstwą betonu. O ile w przypadku tarasów nad pomieszczeniami beton spełnia funkcję dociskową i ochronną dla termoizolacji, to w konstrukcji balkonów wylewa się go przede wszystkim dlatego, że do papy czy folii wodoszczelnej trudno skutecznie przykleić płytki ceramiczne. Nowoczesne produkty chemii budowlanej pozwalają już zaprojektować i wykonać taką hydroizolację płyty balkonowej, do której można bezpośrednio przyklejać płytki ceramiczne bez obawy odspojenia się posadzki od podłoża.
płytki podłogowe, płytki ceramiczne na podłogę, co na taras, taras aranżacja, płytki podłogowe ceramiczne, balkon aranżacja
Jak rozróżniać akustyczne podkłady sztuczne?
Pośród podkładów sztucznych znaleźć można cały szereg różnorodnych materiałów, w tym również podkłady o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Większość producentów tych wyrobów dzieli płyty dźwiękochłonne na takie, które redukują dźwięki słyszalne w pomieszczeniu, w którym hałas powstał oraz takie, które zmniejszają słyszalność dźwięków w pomieszczeniu znajdującym się pod izolowaną podłogą. Jeśli zatem podłoga, którą zamierzamy wykończyć panelami usytuowana jest na parterze – powinniśmy zdecydować się na pierwsze z wymienionych. Jeżeli natomiast chodzi nam bardziej o to, aby przestać udręczać hałasami sąsiada mieszkającymi pod nami – lepsze będą płyty wymienione w drugiej kolejności.
izolacja akustyczna, panele podłogowe, izolacja akustyczna podłogi, izolacja akustyczna pomieszczeń, wyciszenie podłogi
Jaki podkład pod posadzkę?
Ze względu na rodzaj zastosowanego spoiwa rozróżnia się podkłady cementowe i gipsowe, tj. anhydrytowe. Wybór podkładu powinien być uzależniony od rodzaju podłoża, materiału, jakim planujemy wykończyć podłogę oraz od wilgotności pomieszczenia. Podkłady gipsowe są trwałe i wytrzymałe, ale w żadnym razie nie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza. Nie jest zatem dobrym pomysłem układanie ich w kuchni, łazience, garażu, czy na tarasie. Z kolei podkłady cementowe można stosować w pomieszczeniach wilgotnych, jak również na zewnątrz domu, ale wymagają one zbrojenia. Zbrojenie ma zadanie zmniejszyć skurcz cementu podczas schnięcia oraz wzmocnić dodatkowo podkład.
podłoga, podkład podłogowy, podłoga w domu, podkłady podłogowe, podkład cementowy, wyrównanie posadzki
Zobacz także