ściany - poradnik

Czy farba strukturalna zamaskuje pęknięcia na ścianie?

pęknięcie tynkuTo zależy przede wszystkim od tego, czy pęknięcia te sięgają jedynie warstwy tynku, czy są wynikiem uszkodzenia muru. W drugim przypadku, nie tylko farba, ale i nowy tynk nic nie zmieni. Tu potrzebna jest porada dobrego inżyniera budowlanego i poważne naprawy konstrukcji domu.
Pęknięcia tynku i rysy można zamaskować farbą strukturalną pod warunkiem, że tynk nie odspoił się od ściany, na przykład w rezultacie zawilgocenia. Rysy możliwe do ukrycia pod powłoką z farby strukturalnej nie powinny być głębsze niż 2-3 mm. Tylko niektóre farby tego rodzaju ukryją głębsze rysy, pęknięcia lub nierówności.

Jak osuszyć piwnicę?

zdjęcie 1Skuteczne osuszenie piwnicy polega na usunięciu przyczyn powstawania wilgoci, a nie na niwelowaniu samych jej skutków. Zatem wypompowanie wody i zastosowanie preparatów grzybobójczych i przeciwpleśniowych nie załatwia sprawy, gdyż wilgoć wkrótce powróci. Tradycyjne osuszanie związane jest z poważnym remontem
i koniecznością wyłączenia z eksploatacji poszczególnych pomieszczeń. Istnieją, co prawda nowoczesne metody osuszania murów, np. metodą mikrofalową lub praktycznie bezobsługową metodą elektroosmozy, ale są one bardzo kosztowne, ponieważ wiążą się
z koniecznością użycia specjalistycznych urządzeń.

Czym usuwać farbę z drewnianej elewacji?

drewniana elewacjaGdy stara powłoka malarska lub lakier zaczną się łuszczyć, trzeba ją odnowić. Na zniszczoną powierzchnię nie wolno nakładać ani farby, ani lakieru, ani lakierobejcy. Jak jednak usunąć stare powłoki? Metod jest kilka. Najkorzystniejsze i najtańsze rozwiązanie to użycie szlifierki oscylacyjnej. Farbę możemy również usunąć rozgrzewając ją opalarką i zdrapując metalową szpachelką. Jest to dobry sposób pod warunkiem, że odnawiana powierzchnia nie jest duża. Opalarka przy nieumiejętnym używaniu może nadpalić drewno. W sprzedaży jest też mnóstwo preparatów do usuwania starych powłok malarskich, ale są one drogie i mało skuteczne. Sprawdzą się głównie tam, gdzie farba mocno przywarła do powierzchni o nieregularnym kształcie.

Zobacz także