termiczne i akustyczne - poradnik

Ciepła obudowa kominka – na czym to polega?

kominekCiepła obudowa kominka, to obudowa, która nagrzewa się, akumuluje ciepło i następnie oddaje je do pomieszczenia, w którym zlokalizowano kominek. Tego rodzaju metoda izolacji cieplnej pieców jest znana od wielu lat, ponieważ w powyższy sposób konstruowano dawne piece kaflowe. Jednakże mając na uwadze kominki – wznoszenie ich ciepłych obudów jest swoistą nowością. Tymczasem zastosowanie odlewanych płyt szamotowych do izolacji kominka jest alternatywą dla użycia innych materiałów budowlanych, dzięki którym powstają tzw. obudowy zimne. Powstały w ten sposób kominek jest wydajny energetycznie i nie wymaga stałego dokładania drewna do paleniska. Ciepło uwalnia się z niego stopniowo, nie powodując przegrzewania się pomieszczenia.

Izolacja akustyczna na bazie kauczuku syntetycznego

Izolacja kauczukowa
Izolacje na bazie kauczuku syntetycznego pochłaniają niechciane dźwięki i znacząco ograniczają przenoszenie hałasu.
Izolacja akustyczna na bazie kauczuku syntetycznego nie tylko pochłania niepożądane dźwięki, ale również poprzez wyciszenie wibracji  - ogranicza przenoszenie hałasu. Jest to izolacja o zwiększonej chłonności akustycznej dla poszczególnych częstotliwości dźwięku. Stanowi alternatywę dla wielowarstwowych barier piankowych, gdyż posiada względnie dużą gęstość i wysoki współczynnik tłumienia. To przyczynia się bezpośrednio do skutecznej redukcji przenoszonego hałasu. Pozwala również zredukować hałas strukturalny w budynku i nadaje się, jako podkład izolacyjny pod wszelkiego rodzaju elementy, których wibracja może być przenoszona na strukturę budynku.

Jak ochronić się przed hałasem pochodzącym od sąsiada zza ściany?

zdjęcie 1Ściany budynków wielorodzinnych najczęściej nie posiadają odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Niesie to za sobą przenoszenie się dźwięków z jednego lokalu do drugiego. Takie sytuacje prowadzą niestety do konfliktów międzysąsiedzkich i wzajemnej wrogości. Można temu zapobiec budując w swoim mieszkaniu tzw. przedściankę przy ścianie rozdzielającej skonfliktowanych właścicieli mieszkań. Do powyższego celu służą stalowe profile, płyty gipsowo – kartonowe oraz wypełnienie z wełny skalnej bądź szklanej. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że izolacja będzie skuteczna jedynie wówczas, kiedy wyeliminowane zostanie boczne przenoszenie dźwięków przez sufit, podłogę i ściany boczne. Na te miejsca należy zastosować specjalną taśmę izolacyjną, podklejając nią poszczególne profile. Dodatkowo izolacyjność akustyczną przedścianki poprawi w sposób zdecydowany jej podwójne okładzinowanie. 

Zobacz także