Zwróć uwagę na błędy projektowe przy ocieplaniu domu

Ocieplenie domu
Ocieplenie domu musi być poprawnie zaprojektowane i wykonane. Tylko wtedy będzie skuteczne.

Na etapie projektowania ocieplenia domu zdarzają się błędy i niedopatrzenia. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć ich skutków.

Ocieplenie budynku, żeby było skuteczne, musi być poprawnie wykonane i zaprojektowane. Błędy przy ocieplaniu często nie są widoczne, ale ich skutki będą odczuwalne przez lata. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na wszystkie detale. Obecnie najpopularniejszą metodą ocieplania ścian budynków jest tzw. metoda lekka mokra, zwana ETICS, czyli External Thermal Insulations Composite Systems (do niedawna stosowano nazwę BSO, czyli Bezspoinowy System Ociepleń). Jest to metoda stosowana od lat, mogłoby się więc wydawać, że błędy projektowe będą występować tylko sporadycznie. Jednak ciągle zdarzają się. Oto najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu ociepleń metodą ETICS.

Dowiedz się: Jak zmienią się wymagania dotyczące ocieplania domów od 2017 roku

Błąd 1
Podanie tylko rodzaju materiału ociepleniowego, bez określenia jego parametrów.

Materiały ociepleniowe poszczególnych rodzajów są oferowane w dość dużym wyborze, które różnią się parametrami technicznymi. Do podstawowych parametrów, które powinny znaleźć się w projekcie ocieplenia należy współczynnik przewodzenia ciepła (λd) materiału ociepleniowego oraz jego grubość. Tylko wtedy inwestor i wykonawca będą wiedzieli, jaki materiał zastosować. To właśnie od tych parametrów, a nie samego rodzaju materiału, zależy skuteczność ocieplenia.

Błąd 2
Brak szczegółowych informacji dotyczących wykonania ocieplenia (np.  rodzaju i rozmieszczenie łączników).

Jeśli projektant pominie szczegóły techniczne, wykonawca jest skazany na domysły. Pojawia się też pokusa przyspieszenia prac przez wykonawcę, poprzez ograniczanie ich zakresu do minimum. Inwestor nie będzie miał możliwości zweryfikowania jakości prac na bieżąco, a skutkiem takich „oszczędności” będą problemy z ociepleniem.

Błąd 3
Zastosowanie przez projektanta nieaktualnych norm

Normy dotyczące zarówno ocieplenia budynków, jak i parametrów materiałów ociepleniowych zmieniają się. Niestety zdarza się, że projektanci powołują się na normy już nieaktualne i zalecają np. zastosowanie styropianu, który nie jest już produkowany. W takim przypadku inwestor często decyduje się na materiał najtańszy. Jednak to rzadko jest dobry wybór – materiały ociepleniowe różnią się jakością, a niektóre z nich nie spełniają ani wymaganych norm, ani parametrów deklarowanych na etykiecie. Dlatego bardzo tani styropian powinien wzbudzić nasze podejrzenia, co do jego jakości. Ocena jakości styropianu jest stosunkowo łatwa (należy zwrócić uwagę na jego wagę), a informacje można znaleźć na stronie PSPS (Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu).

To Cię zainteresuje: Jak sprawdzić jakość styropianu

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Swisspor

Polecamy Ci również

Zobacz także