Znak CE dla membran Tyvek

Znak CE dla membran Tyvek

Membrany dachowe Tyvek® firmy DuPont otrzymały prawo używania oznakowania CE.  Znak CE to europejski "paszport" dla sprawdzonych produktów wytwarzanych w krajach Unii Europejskiej.


Znak CE dla membran Tyvek - zdjęcie 1Oznaczenie CE na rolkach membran DuPontT Tyvek® to gwarancja jakości i spełniania europejskich zharmonizowanych norm. DuPont jest jedną z pierwszych firm, której przyznano dla membran budowlanych europejski certyfikat. Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą stosować ujednolicone parametry techniczne swoich wyrobów. Wśród producentów wyrobów podkładowych na dachy (norma EN 13859-1) i ściany (norma EN 13859-2) DuPont jest jedną z pierwszych firm w Polsce, które spełniły europejskie wymagania stawiane tej grupie produktów budowlanych. Oznaczenie CE ujednolica charakterystykę i jakość wyrobów. Dzięki ogólnoeuropejskiej deklaracji zgodności CE każdy z producentów ponosi pełną odpowiedzialność za spełnienie przez produkt wszystkich wymaganych parametrów. Każdy producent w obrębie UE musi spełniać te same kryteria i zamieszczać je w karcie technicznej wyrobu. Umożliwia to kontrolę jakości produktów, a także porównanie różnych produktów przeznaczonych do tego samego zastosowania. Stanowi to duże ułatwienie dla dystrybutorów, sprzedawców, dekarzy, architektów, inwestorów i właścicieli domów. Zyskują na tym szczególnie osoby nie związane z branżą budowlaną, którym dotychczas mogło być trudno porównać najistotniejsze parametry w kartach technicznych decydujące o jakości wyrobu i jego trwałości przez długie lata.

DuPont zapewnia, że w związku z wprowadzeniem oznakowania CE skład membran i proces ich produkcji nie uległy zmianie. Firma dostosowała jedynie swój system kontroli jakości do wymagań stawianych przez Unię Europejską.  Zgodnie z przepisami wszystkie kraje członkowskie UE zobowiązane są stosować ujednolicone parametry techniczne dla membran ściennych do końca września, dla dachowych do końca listopada 2006. Dotyczy to oczywiście wyrobów przeznaczonych do sprzedaży na rynki państw UE. Oznaczenie znakiem CE świadczy o dopuszczeniu produktu do sprzedaży w innych krajach UE. W stosunku do produktów przeznaczonych do sprzedaży na rynek krajowy lub rynki państw nie należących do UE, oznakowanie to nie jest wymagane.   

membrana dachowaW okresie przejściowym można będzie  spotkać na rynku rolki membran DuPontT Tyvek® z oznaczeniem "B" i dotychczasową aprobatą techniczną wydaną przez polskie instytuty badawcze oraz dodatkowo ze znakiem CE. DuPont sukcesywnie będzie zmieniał oznaczenia na banderolach produktów pochodzących z nowych dostaw (bez znaku budowlanego i numeru lokalnej aprobaty). Karty techniczne membran DuPontT Tyvek® oraz deklaracje zgodności ich wytworzenia ze specyfikacją producenta są dostępne na www.tyvek.pl

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: DuPont

Polecamy Ci również

Zobacz także