Zielone dachy

Zielone dachy

Zielone dachy cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno architektów, jak i indywidualnych użytkowników. Przedsięwzięcie zakładające umieszczenie ogrodu na dachu wymaga jednak wykorzystania profesjonalnych technologii.

zielony dachPierwsze znane ogrody wiszące powstawały jeszcze w Babilonie. Ogrody Królowej Semiramidy uważane są za jeden z klasycznych cudów świata. Zostały one wzniesione na specjalnie skonstruowanych tarasach i wyposażone w przemyślny system kanałów oraz drenów, którymi była transportowana woda. Obecnie narzucane wymogi estetyczne i urbanizacyjne, a także troska o środowisko naturalne dyktują powrót do zielonej architektury. Współczesne technologie dostarczają architektom wprost nieograniczonych możliwości pod względem projektowania i kreowania dachów-ogrodów. Kompletnego systemu, opartego na doświadczeniu i ekspertyzie technicznej, dostarcza firma Tegola.

Od A do Z
rośliny na dachuBogaty wybór elementów podstawowych i akcesoriów dodatkowych w ramach systemu T GREEN ROOF wspomaga realizację projektu odzwierciedlającego wizję architekta. System firmy Tegola jest odpowiedni na dachy o różnym nachyleniu i, w zależności od używanych komponentów, jest dostosowany do każdego rodzaju roślinności. Skuteczną ochronę przed infiltracją wilgoci zapewniają membrany uszczelniające TPO, które zabezpiecza się warstwą separującą od korzeni. Dostępne w ofercie firmy Tegola systemy drenażowe są tak wytrzymałe, że po zielonym dachu zrealizowanym w tym systemie mogą przejeżdżać samochody.

Latem temperatura tradycyjnie pokrytego dachu może dochodzić nawet do 80°C. Natomiast w przypadku dachu zielonego wykonanego w systemie T GREEN ROOF osiąga ona obniżoną wartość zaledwie 25ºC, co ogranicza zjawisko wzbijania kurzu. W związku z tym osiedla budynków z zielonymi dachami zmniejszają zjawisko powstawania miejskich wysp ciepła i wpływają na wytwarzanie korzystnego mikroklimatu. W warunkach zimowych ta sama przegroda nie ulega wyziębianiu i ma ustabilizowaną temperaturę. Oprócz izolacji termicznej, dach wykonany w technologii T GREEN ROOF redukuje rozprzestrzenianie się hałasu. Jego powierzchnia stanowi barierę dla przenikania dźwięków i nie odbija ich. Gwarantuje to struktura zielonego dachu, oparta na wielu warstwach materiałów o różnej grubości i gęstości.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Tegola Polonia

Polecamy Ci również

Zobacz także