Zaprawa samopoziomująca Skała NR

Zaprawa samopoziomująca szybkotwardniejąca Skała NR to produkt, na który na pewno warto zwrócić uwagę. Na wykonaną z niej posadzkę można wejść już kilka godzin od jej wylania. Pozwala to na znaczne skrócenia czasu pracy i płynące z tego tytułu korzyści.

zaprawa samopoziomująca szybkotwardniejąca

Szybkotwardniejąca, cementowa zaprawa Skała NR jest łatwa w użyciu i charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Producent określił jej zastosowanie, jako produktu do wykonywania cienkowarstwowych (od 2 do 10 mm) podkładów wyrównawczych pod wszelkiego rodzaju okładziny - płytki ceramiczne, kamienne, gres, parkiet, wykładziny dywanowe i PVC. Zaprawę można zastosować w pracach remontowych oraz w nowych inwestycjach - również na podłożach z ogrzewaniem. Zaprawa nie nadaje się do stosowania na zewnątrz budynków.

Przygotowanie podłoża
Podłoże powinno być odpowiednio mocne i równe, oczyszczone z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, resztek farb olejnych, emulsyjnych itp. Luźne części, zanieczyszczenia, resztki powłok malarskich i gipsu należy usunąć mechanicznie. Większe ubytki uzupełnić zaprawą posadzkową np.Skała ZP. Następnie wykonać dylatację przy wszystkich pionowych elementach, z którymi styka się wylewka. Należy również powtórzyć wszystkie dylatacje konstrukcyjne budynku, a poszczególne pomieszczenia oddzielić dylatacjami w progach. Podłoże przed wylaniem zaprawy zagruntować. Wylewanie zaprawy na powierzchni silnie popękanej i zniszczonej może spowodować przeniesienie się spękań na warstwę wierzchnią.

Wykonanie
Zaprawę przygotowaną ściśle wg wskazań producenta należy rozlewać na podłoże równomiernie, pasami szerokości około 50 cm, grubości od 2 do 10 mm. Następnie rozprowadzić stalową pacą uzyskując wymaganą warstwę i odpowietrzyć wałkiem kolczastym. Szerokość wylewanego pola nie powinna być większa niż 3 m. W razie potrzeby wylewane pola podzielić na mniejsze lub wykonać dodatkowe dylatacje, przez nacięcie. Z uwagi na przyspieszony czas wiązania, gęstniejącą zaprawę nie rozcieńczać wodą tylko przemieszać. Szybkość wylewania kolejnych porcji należy dostosować do wielkości pomieszczenia i umiejętności, tak, aby odstępy czasu nie były większe niż 10 minut. Wylaną powierzchnię chronić przed zbyt szybkim wysychaniem, nasłonecznieniem, gwałtowną zmianą temperatury, niską wilgotnością powietrza i przeciągami. Użytkowanie (wchodzenie) możliwe jest po 5 godzinach od wylania i w praktyce zależne jest od grubości warstwy, temperatury i wilgotności. Uruchamianie ogrzewania podłogowego można rozpocząć po 7 dniach, stopniowo zwiększając temperaturę. Okładziny ceramiczne i kamienne można układać po około 3 dniach, a dywanowe, parkiet i PVC po około 7 dniach. Wszelkie prace należy wykonywać przy temperaturze powietrza i podłoża +5ºC do +25ºC.

Zużycie
Średnio zużywa się około 2,0 kg na 1 m² na 1 mm grubości warstwy.

 

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Skała

Polecamy Ci również

Zobacz także