Zaprawa do marmuru

Dziś we wnętrzach można wszystko, więc – eksperymentujmy! Byle tylko nie z chemią budowlaną – ta powinna być sprawdzona i dopasowana do specyfiki materiału. Inaczej kamienny spokój przyda nam się przy... remontowych poprawkach. Nie taki marmur kapryśny...

zaprawa do marmuru

Wbrew pozorom marmur jest skałą miękką, gruboziarnistą, a przez to nasiąkliwą. Oznacza to, że może absorbować wilgoć nie tylko od góry, ale także od spodu, czyli od strony zaprawy. Zanim więc klej zwiąże, wraz z wilgocią, do struktury marmuru mogą przedostać się sole (m.in. jony wapnia), które standardowo uwalniane są podczas wiązania cementu. Wraz z procesem wysychania następuje wysalanie, a na powierzchni marmurowych płyt może pojawić się nieestetyczny osad. Delikatne żyłki i przezroczyste wstawki w deseniach marmuru, też mogą okazać się generatorem problemów. Zamiast zdobić i świecić – będą szpecić ponurymi, burymi cieniami, jeśli do klejenia użyjemy zwykłej, szarej zaprawy. Dlatego właśnie marmur potrzebuje kleju, który uwzględni jego potrzeby. Ceresit CM 15 „Marble” to zaprawa do niezwyczajnych materiałów. Jest biała, więc nie jest widoczna przez przezroczyste detale kamienia. Schnie szybko – potrzebuje tylko 16 godzin, żeby w pełni związać i uzyskać wytrzymałość umożliwiającą wejście na powierzchnię ułożonych płytek i spoinowanie. Dzięki temu jony wapnia zostają zamknięte w strukturze kleju dostatecznie szybko, by nie oszpecić materiału wysoleniami. Nie znaczy to jednak, ze wykonawcy mają mniej czasu na dokładne przyklejenie płytek. Długi – bo aż dwugodzinny czas korekty, pozwala spokojnie i dokładnie dobrać i dopasować mocowane elementy.

zaprawa do mozaikiklejenie mozaiki

Mozaika towarzyska
Ceresit CM 15 „Marble” sprawdzi się też przy mocowaniu mozaiki. Jej płytki są tak drobne, a spoiny między nimi tak wąskie, że podczas dociskania, zaprawa wciska się w szczeliny między kafelkami. Ponieważ jednak jest biała, elastyczna i mocna, nie osłabi właściwej, ostatecznej fugi i nie zmieni jej koloru. Ceresit CM 15 „Marble” bez ryzyka podejmie się przyklejenia mozaik z ceramiki, gresu i nienasiąkliwego szkła. Dobrze wykona swoją pracę nawet w pomieszczeniach wymagających od kleju dużej elastyczności – takich jak prysznice, łaźnie, ogrzewane podłogi. Dobrze spełni swoje funkcje użyta i wewnątrz, i na zewnątrz budynków, na podłożach stabilnych i tych pracujących. Oprócz marmuru i wszelkich gatunkowych odmian mozaiki, skutecznie przymocuje inne naturalne kamienie – jasne wapienie, piaskowce, kamienie półszlachetne. Spisze się w domowej łazience i mocując ozdobne, kamienne detale w zabytkowych budynkach.

zaprawa do płytekklejenie płytek

Ceresit CM 15 „Marble”
Zużycie: od 2,5 do 4,2 kg/m² w zależności od wymiarów zębów pacy.

 

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Henkel Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także