Wysokoenergooszczędny dom

projekt domu energooszczędnegoW podwrocławskiej gminie Długołęka powstaje wysokoenergooszczędny dom Lumina. Przedstawiamy jego kolejne etapy budowy.

Wzorcowy obiekt certyfikowany przez ekspertów z Narodowej Agencji Poszanowania Energii będzie dostępny dla wszystkich osób zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie - komfortowymi dla mieszkańców i jednocześnie przyjaznymi dla środowiska. Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię pierwotną w Luminie wynosi EP = 92,9 kWh/(m²/rok).

Etap II – ściany parteru i przygotowania do montażu stropu

10 listopada 2009 r. na płycie fundamentowej położona została warstwa cokołowych pustaków izolacyjnych ISOMUR® Plus 20-24. Zastosowanie w realizowanym obiekcie tego rodzaju pustaków pozwala na zlikwidowanie występującego w tej strefie mostka cieplnego – powoduje zamknięcie przerwy w izolacji pomiędzy ścianą zewnętrzną a stropem nad piwnicą lub płytą przyziemia.

przekroje pionowe ścian

pustak ściennyZapytaliśmy pana Adama Jędruszek z firmy STAHLTON Polska Sp. z o.o., czym jest i z czego zbudowany jest pustak ISOMUR® Plus?
Adam Jędruszek: ISOMUR® Plus zbudowany jest z nośnego szkieletu z lekkiego betonu zbrojonego włóknem szklanym i izolacji ze styropianu. Dzięki oryginalnemu ukształtowaniu przestrzennemu rdzenia nośnego, może on przenosić znaczne naprężenia ściskające na ściany fundamentowe obiektu (klasa wytrzymałości 20 MPa). Zastosowanie tego rodzaju pustaków pozwala na budowanie obiektów nawet do czterech naziemnych kondygnacji. Jednocześnie uzyskuje się efekt dodatkowej poziomej izolacji przeciwwilgociowej. Osłona ze styropianu  obniża efektywny współczynnik przewodzenia ciepła nawet do poziomu λpoz = 0,07 W/(m·K) (poziomo) i λpion = 0,19 W/(m·K) (pionowo). Jego kolejnym atutem jest bardzo niska nasiąkliwość wynosząca maksymalnie 4%. Podczas budowy domu mamy z reguły do czynienia z wysokim stopniem wnikania wody opadowej lub powierzchniowej ze stropów w konstrukcję murową ścian. Zwłaszcza pierwsza warstwa muru jest najbardziej narażona na zawilgocenie od gromadzącej się w nim wody. Nasycony wodą materiał charakteryzuje się o wiele większym współczynnikiem przewodności cieplnej i mniejszą skutecznością izolacji cieplnej. Stosując ISOMUR® Plus problem ten zostaje skutecznie wyeliminowany. 
Redakcja: Czy po zastosowaniu pustaków ISOMUR® Plus potrzebna jest dodatkowa izolacja cieplna ścian fundamentowych?nadproża
Adam Jędruszek: Można już wtedy z izolacji zrezygnować. Ponadto, stosując ISOMUR® Plus, można skorzystać z dokładnej metody obliczania zapotrzebowania obiektu na energię cieplną, a zatem oszczędzić kolejne 5 lub nawet 10% wyliczonej wielkości zapotrzebowania energetycznego obiektu. Ma to istotne znaczenie na klasyfikacje obiektu w świetle nowej dyrektywy energetycznej. Stosowanie pustaków izolacyjnych wpływa na podniesienie poziomu temperatury powierzchni ścian zewnętrznych w pomieszczeniu znacznie powyżej temperatury punktu rosy (wykroplenie się pary wodnej), ograniczenie ryzyka powstawania zarodników grzybów pleśniowych, poprawienie mikroklimatu w pomieszczeniach, znaczne ograniczenie strat ciepła i obniżenia kosztów ogrzewania pomieszczeń.    


Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także