Wysokoenergooszczędny dom

Kolejnym etapem budowy Luminy było stawianie ścian zewnętrznych z bloczków YTONG 24 cm. Murowanie zaczęło się od narożników. Bardzo ważne jest wypoziomowanie pierwszej warstwy pustaków. Ekipie budowlanej znacznie ułatwiał pracę fakt, że bloczki YTONG są w identycznym rozmiarze, łatwo dają się przyciąć oraz murowano na zaprawę klejową ciepłochronną.

budowa domuściana domu

Redakcja: Dlaczego do budowy Luminy zastosowano YTONG 24 cm?
Piotr Harassek, Xella Polska Sp. z o.o.: Ściany zewnętrzne w Luminie wykonane zostały z bloczków YTONG PP2/0,4 grub. 24 cm i zapewniają one przede wszystkim wysoką termoizolacyjność ścian. Niski współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,11 W/(m·K) sprawia, że ściana taka wymaga jedynie niewielkiego docieplenia, by spełnić wymaganie U 0,30 W/(m²·K).
Redakcja: Jakie są atuty stosowania betonu komórkowego w budownictwie energooszczędnym?
nadproża systemowePiotr Harassek: W przypadku domu Lumina, celem projektantów było uzyskanie możliwie najniższego współczynnika U. Dzięki zastosowaniu bloczków YTONG PP2/0,4 grub. 24 cm oraz warstwy docieplenia o grubości 20 cm, możliwe jest uzyskanie współczynnika U = 0,14 W/(m²·K). Zastosowanie bloczków YTONG pozwala zatem na wykonanie budynku wysokoenergooszczędnego i osiągnięcie minimalnych strat ciepła.
Redakcja: A czym różni się beton komórkowy od zwykłego betonu?
Piotr Harassek: Beton "zwykły" (cementowy) to przede wszystkim materiał stosowany do wykonywania elementów konstrukcyjnych na miejscu budowy. Wytwarza się go w postaci mieszanki betonowej (cement, kruszywo, woda) i w tej formie dostarcza na budowę (lub wytwarza bezpośrednio na budowie). Elementy konstrukcyjne z betonu wytwarza się na budowie, poprzez zalanie odpowiednio ułożonego deskowania mieszanką betonową, np.: żelbetowe nadproża, płytę fundamentowa, etc. Z takiego betonu wykonuje się zatem elementy czysto konstrukcyjne, których zadaniem jest  głównie przeniesienie obciążeń. Często są to kluczowe elementy konstrukcji, które nie mogą być wykonane z innego rodzaju materiału - np. słupy czy wieniec. Z betonu rzadko wykonuje się inne elementy konstrukcji, np. ściany. Do murowania ścian stosuje się elementy murowe (cegły, bloczki, pustaki). Jednym z takich elementów są bloczki z betonu komórkowego. Mają one zupełnie inne właściwości niż elementy z betonu "zwykłego". Przede wszystkim charakteryzuje je znacznie mniejsza gęstość: 350 do 700 kg/m3. Wynika to z tego, że beton komórkowy jest materiałem o bardzo dużej zawartości porów. To wpływa na bardzo dobre właściwości termoizolacyjne betonu komórkowego, dzięki czemu można budować ściany jednowarstwowe. Ponadto beton komórkowy jest materiałem o znacznie mniejszej promieniotwórczości naturalnej od betonu cementowego.

„Nad otworami okiennymi zamontowano nadproża systemowe YTONG, zaś nad oknami balkonowymi o dużych rozmiarach zastosowano nadproża żelbetowe wylewane” - opowiadaWysokoenergooszczędny dom - zdjęcie 4arch. Anna Marcjasz z Pracowni Projektowej Archipelag. - Kolejnym etapem budowy było wykonanie słupów żelbetowych – konstrukcji do zamontowania gotowych elementów stropu YTONG firmy Xella.”


Grupa e-budownictwo.pl jest partnerem nowoczesności.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Archipelag

Polecamy Ci również

Zobacz także