Wykończenie ścian wewnętrzych

Dom to miejsce, do którego zawsze chcemy wracać, w którym bezpiecznie zasypiamy i swobodnie wypoczywamy. Dlatego też estetyczne wykończenie jego wnętrza jest priorytetem dla każdego z nas. Tu nasuwa się pytanie, jak to zrobić? Sposobów jest wiele. Jednym z nich jest cekolowanie, które daje wykonawcy szeroki wachlarz możliwości.

szpachlówka dekoracyjnaCekolowanie ścian to nic innego jak wygładzanie ich przy pomocy oryginalnych produktów marki CEKOL, których spoiwem jest zazwyczaj gips naturalny lub syntetyczny. Dzięki cekolowaniu możemy otrzymać zarówno gładką ścianę, a także stworzyć każdą dowolną fakturę. Firma CEDAT, producent chemii budowlanej marki CEKOL, mając na celu ciągłe ulepszanie swojej oferty, wprowadziła niedawno na rynek produkt, który znacznie ułatwia ostateczne prace związane właśnie z cekolowaniem. CEKOL A-45 finisz, bo o nim mowa, jest gotową szpachlówkąmasa szpachlowadekoracyjną na bazie dyspersji akrylowej oraz naturalnych najwyższej jakości wypełniaczy. Służy do wyrównywania i szpachlowania powierzchni przed malowaniem, a także do uzyskania powłok o charakterze dekoracyjnym. Można ją stosować jedynie wewnątrz budynków, na podłożach betonowych, gipsowych, płytach gipsowo-kartonowych, wysezonowanych tradycyjnych tynkach cementowo-wapiennych. Nadaje się do nakładania ręcznego i maszynowego. Produkt jest szczególnie polecany do ostatecznego wygładzania i wyrównywania powierzchni przed malowaniem. Umożliwia uzyskanie idealnie gładkiej, łatwej do pomalowania, białej powierzchni. Warto też zauważyć, że CEKOL A-45 finisz, jako masa gotowa bezpośrednio do użycia, ma większą odporność na wszelkie błędy wykonawcze. Produkt nie wymaga wstępnych przygotowań – nie trzeba go rozrabiać z wodą, w związku z czym nie ma obaw, że zostanie wymieszany nieodpowiednich proporcjach. Dodatkowo, jeśli nie zużyjemy całego wiaderka, zawsze możemy je zamknąć i przechować do następnego remontu. Zanim jednak zaczniemy go aplikować, musimy odpowiednio przygotować podłoże.


gotowa masa szpachlowaPrzygotowanie podłoża

Podłoże powinno być czyste, zwarte, nośne i wolne od zatłuszczeń. Farby, luźne ziarnka piasku i tynku oraz wszelkie warstwy trwale niezwiązane z podłożem należy usunąć za pomocą właściwych narzędzi. Jeżeli remontujemy już wcześniej wykończone ściany i np. farba się odspaja od podłoża, należy ją bezwzględnie usunąć szpachelką o zaokrąglonych końcach. Szczególnie ważne jest oczyszczenie podłoża z resztek olejów, wosku, smarów lub żywic. Nawet bardzo stare plamy tych substancji na powierzchni osłabiają znacznie przyczepność warstw wyrównujących i mogą powodować przebarwienia. W celu ich usunięcia należy zmyć ścianę wodą z detergentem lub odpowiednim preparatem doszpachlówka gipsowamycia.Wszelkie ubytki, szczeliny, pęknięcia należy zlokalizować, pogłębić metalową szpachelką oraz dokładnie zeskrobać jego brzegi i odpylić, następnie zagruntować emulsją gruntującą CEKOL DL-80 i wypełnić masą o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych. Gdy podejrzewamy naprężenia występujące w ścianie, dodatkowo w tych miejscach stosujemy taśmę zbrojącą. Po związaniu miejsca uzupełnień  przeszlifować. W tym miejscu należy pamiętać, że CEKOL A-45 finisz jest materiałem stosowanym do ostatecznego wykańczania ścian, dlatego też nie należy przy jego pomocy niwelować nierówności podłoża. Jeżeli zachodzi taka konieczność należy je wyrównać, np. gipsem szpachlowym CEKOL GS-100 (w przypadku dużych nierówności) lub gładzią gipsową CEKOL C-45 (przy mniejszych nierównościach). Po oczyszczeniu podłoża należy je raz jeszcze zagruntować emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Gruntujemy także powierzchnię, która była wyrównywana przy pomocy CEKOL GS-100 lub CEKOL C-45.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także